kıbrıs ingiltere londra lefkoşa
DOLAR
19,1750
EURO
20,7916
STERLIN
23,7185
BITCOIN
$28.441,82
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
LONDRA
Hafif yağmur
11°C
LONDRA
11°C
Hafif yağmur
Pazar Parçalı az bulutlu
11°C
Pazartesi Az bulutlu
="http://www.w3.org/2000/svg" viewBox="0 0 300 300" enable-background="new 0 0 300 300">
13°C
Salı Açık
="http://www.w3.org/2000/svg" viewBox="0 0 300 300" enable-background="new 0 0 300 300">
14°C
Çarşamba parçalı az bulutlu
="http://www.w3.org/2000/svg" viewBox="0 0 300 300" enable-background="new 0 0 300 300">
11°C

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Artık federasyon defteri kapanmıştır”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Artık federasyon defteri kapanmıştır”
19.06.2021
0
A+
A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs meselesiyle ilgili, “Bitmiş değildir, fakat bizler için artık federasyon defteri kapanmıştır. Bizler için tamamıyla Türkiye’nin desteğiyle artık egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki devlet, kuzeydeki devlet Türk devletidir. Bizim egemen eşitliğimiz ve uluslararası eşit statümüz tanınmadan resmi müzakerelere başlayıp toprak, mülkiyet gibi çok ciddi konuları görüşmemiz asla mümkün değildir” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya Diplomasi Forumu’nun 2’nci gününde, Crans Montana Forumu (CMF) Kurucusu ve Onursal Başkanı Büyükelçi Jean-Paul Carteron’un moderatörlüğünde konuşma yaptı. Jean-Paul Carteron, Kıbrıs 1970’li yıllara kadar bağımsız bir devlet iken bu dönemde Yunanistan’daki generallerin diktatör rejiminin bir Kıbrıs işgal planını ortaya koyduklarına işaret ederek, “Kıbrıs’ı ilhak etmek istediler Yunanistan’a. Tabi ki diktatör müdahalenin olmasını Türkiye kabul etmedi.

Bu sebeple Türkiye’den silahlı kuvvetleri Kıbrıs’a geldi ve Yunanistan’ın işgal etmesini engellemek için geldiler. Bunu her zaman dile getiriyorum. Türk ordusunun işgalci bir ordu olduğu belirtiliyor, oysaki Türk ordusu Yunanistan’ın işgalci ordusuna karşı çıkmak için geldi. Uluslararası topluluk ve BM, çeşitli süreçlerde bu iki topluluğu birleştirmeye çaba gösteriyor. Artık reel politikalar yapılması gerekiyor” dedi.

‘KIBRIS SORUNUNU ÇOĞU KİŞİ BİLMİYOR’

Kıbrıs konusunun tam ne olduğunu çoğu kişinin bilmediğine dikkati çeken KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupalıların da tek taraflı düşündüğünü, sadece Kıbrıslı Rumları dinlediklerini ama Kıbrıslı Türklerin de adanın oluşumunda rol almış bir topluluk olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği gibi dünyanın 5’ten büyük olduğunu belirten Tatar, “Afrika cumhurbaşkanının aşıyla ilgili söylediklerini duydum. Bütün dünyada baskın bir konu ve her şeyin ne kadar adil olmayan bir durum olduğunu görüyoruz dünyada. Biz de Kıbrıs olarak adil olmayan yaklaşımlarla karşı karşıyayız. 1571 yılında Osmanlı, Kıbrıs adasını fethetti ve geçmişi o zamana kadar gidiyor. 350 yıldan beri biz adadayız ve tabi ki Osmanlı’nın torunlarıyız. O zamanlar Kıbrıs’a gidilmiş, daha sonra İngiltere adayı kiraladığında, Osmanlı’nın Ruslarla sorunu vardı. Adadan çekilirken Osmanlı’ya bırakacaklarını söylediler ama bunu yapmadılar” diye konuştu.

‘EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİ ASİMETRİ’

Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar olmak üzere iki halk olduğunu dile getiren Tatar, Kıbrıslı Türklerin 1970’ten itibaren kendi egemenliğini kurmuş, KKTC olarak varlığını sürdürdüğü ve adadaki Rum kesimi kadar meşru ve haklı olduğunu söyledi. Kıbrıslı Türklerin yasal konumunu ifade etmekte güçlük çektiği ve uluslararası toplumla böyle bir sorun yaşadığını anlatan Tatar, “Ancak BM çok çeşitli platformlarda Kıbrıs sorununu konuşma imkanı verdi ama sadece masada. Müzakereler bittikten sonra ise Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı olarak gidiyor, bense tanınmayan bir cumhurbaşkanı olarak gidiyorum. Bu yıllardır Sayın Denktaş’ın zamanından beri böyle. Aslında Kıbrıs sorunun en büyük sorunlarından biri asimetridir. Kıbrıslı Rumlar Kıbrıslı olarak, ama Türkler sadece bir topluluk olarak görülmektedir” şeklinde konuştu.

‘VERİLEN SÖZLER TUTULMADI’

Annan planına ‘evet’ derlerse Türk tarafının bütün kısıtlama ve ambargoların kaldırılacağına yönelik verilen sözlerin hiçbirinin yerine getirilmediğini de anlatan Ersin Tatar, ama Kıbrıslı Rumların AB’ye alındığını kaydetti. Kıbrıs sorunu en nihayetinde gündeme geldiğinde sadece Kıbrıslı Rum ve Türklerin sorunu olmadığını belirten Tatar, aslında bölgesel bir mevzu, özellikle Doğu Akdeniz’de enerji rezervleri ve başka alanlardaki güç paylaşımıyla ilgili olduğunu ifade etti. Türkiye’nin çıkarları ve Kıbrıslı Türklerin sorunlarının göz ardı edildiğini belirten Tatar, “Kıbrıs Rum kesimi çok haksız bir şekilde AB’ye alınarak bir sorun da Avrupa’ya ihraç edildi. Türkiye’nin ne zaman ciddi bir müzakere süreci olsa, Kıbrıs’la ilgili olmayan konularda bile Kıbrıslı dostlar otomatik beyanatta bulunuyor ve ‘ben bunu veto edeceğim’ diyor. Bu Türkiye’nin AB ile ilişkisi, mültecilerle, ekonomiyle ilgili olabilir ama Anastasiadis, ‘ben bunu veto edeceğim’ diyor her zaman” diye konuştu.

TANINMADIKÇA RESMİ GÖRÜŞME YOK

Bundan sonrası için iki toplumlu ve iki federal bir çözüme sıcak bakılmadığını dile getiren Tatar, şöyle devam etti:

“Çünkü Kıbrıslı Rumların AB’ye alınmasıyla birlikte Kıbrıslı Türklerle bir uzlaşma niyetleri yok. Biz Kıbrıslı Türklerin sahip olduğu egemenlik ve uluslararası alanda Kıbrıslı Rumlarla eşit muamele görmek istiyoruz ve onlarla eşit şekilde muamele görmediğimiz sürece resmi görüşmelere de başlayamayacağız. Egemenliğimizi tanımadıkları sürece resmi görüşmelere başlamanın bir anlamı yok, çünkü bunlar 50 yıldır bir işe yaramadı. 1963’ten beri 60 yıla sahip bir devletiz. Kendi kendimize karar verme yetkimiz, hakkımız var. Eğer bu hakkımız tanınırsa, iç ve bölgesel sorunlar için konuşabiliriz. Artık sempati duymak yeterli değil. Herkesle konuştuğumda sempati gösteriyor ama anlaşma istiyorsanız her iki tarafın da bazı şeylere rıza göstermesi gerekiyor.”

‘KUTSAL DEĞERLERDEN TAVİZ YOK’

Kıbrıs meselesinin devam ettiğini kaydeden Tatar, şunları anlattı:

“Bitmiş değildir, fakat bizler için artık federasyon defteri kapanmıştır. Bizler için tamamıyla Türkiye’nin desteğiyle artık egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki devlet, kuzeydeki devlet Türk devletidir. Bizim egemen eşitliğimiz ve uluslararası eşit statümüz tanınmadan bizim resmi müzakerelere başlayıp toprak, mülkiyet gibi çok ciddi konuları görüşmemiz asla mümkün değildir. Çünkü hep onları yaptık zamanında ve elimiz boş döndük. ve her toplantıda bir şeyleri not ettiler. İyi niyetle gösterdiğimiz esneklikler bizim kaybımız, onların kazanımı oldu. Onlar güçlü pozisyonda, tanınmış bir devlet, AB üyesi ve dolayısıyla o güçlü pozisyondan bizi ezmeye çalıştılar. Ambargo ve izolasyonlara hep baskı altında, bizim halkımızın da ekonomik beklentileri var ve bütün bunlar ekonomik sıkıntı doğuruyor ve netice itibarıyla Türkiye’nin pes etmesini, Kıbrıslı Türkler, ‘Yav pes ettik artık, bunlara yama olalım, AB’ye girip bey paşa yaşayalım’ noktasında. Bu da benim siyasi önderliğimde, liderliğimde her zaman bunu söylüyorum şerefsizliktir, haysiyetsizliktir.

Çünkü biz Türkiye’den kopmayız, Türk ulusunun bir parçasıyız. Türkiye’nin desteğiyle bu kadar yıl mücadele ettik, kendi devletimizi kurduk, kendi bekamız, geleceğimiz, varlığımız için asla kendi egemenliğimizden, bağımsızlığımızdan taviz vermemiz söz konusu değildir. Bugünün ekonomik çıkarlarına eğer o kutsal değerlerden taviz, sizin 10-15 sene sonra yok olmanız anlamındadır. Türkiye’nin de o coğrafyada çok büyük kayıpları söz konusu olacaktır. Dolayısıyla biz bu pozisyonu korumak durumundayız. Türkiye’yle iş birliği KKTC’nin güçlendirilmesi ve Doğu Akdeniz’deki gerçekten serhat vatan dediğimiz bizim pozisyonumuzun korunması ve ulusal çıkarlarımızın ileriye taşınabilmesi en doğalıdır. En doğrusudur ve haysiyetli olanı budur.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.