İngiltere’deki okullara radikalleşme filtresi

OfstedLogo

İngiltere Eğitim Bakanlığı, ilk ve orta dereceli okullardaki internet bağlantısının, öğrencilerin terörle bağlantılı içeriklere erişimini engellemek amacıyla filtrelenmesini istedi.

Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, radikalleşmenin önüne geçebilmek için hükümetin izlediği politikalar kapsamında, öğrencilerin internet üzerinden radikal örgütlere ve terörle bağlantılı içeriklere ulaşmasını engellemek için okul yetkililerinden önlem alması talep edildi.

İNGİLİZ VATANDAŞLARI GENÇLER IŞİD’E KATILDI

Söz konusu internet filtreleme talebi, geçtiğimiz Şubat ayında Shamima Begum (15), Amira Abase (15) ve Kadiza Sultana (16) adında 3 İngiliz vatandaşı genç kızın IŞİD örgütüne katılmak amacıyla Suriye’ye kaçması ve benzer olayların yinelenmesi sonucu geldi. Talep doğrultusunda, özellikle okullarda teröre ilişkin herhangi bir propagandanın yapılmasının engellenmesi hedefleniyor.

İnternet filtreleme sistemi İngiltere’deki bazı okullarda mevcut olmasına rağmen hükümet, Ada genelinde bütün okullarda aynı sistemin kullanılmasını ve bu sayede öğrencilerin güvenliğini sağlamayı amaçlıyor.

Eğitim Bakanı Meggy Morgan da özellikle son dönemde, gençlerde radikalleşmeye doğru bir yönelim olduğuna dikkat çekerek, “Ben de bir ebeveyn olarak internetin çocukların eğitiminde ne kadar önemli bir rol oynadığının farkındayım. Fakat bu durum beraberinde bazı riskleri de doğuruyor. Dolayısıyla çocukların internete erişiminde güvenliği sağlamak ve elimizden geleni yapmak zorundayız.” ifadesini kullandı.

REŞİT OLMAYANLARA DA CEZAİ YAPTIRIM GELİYOR

Hükümetin Eğitim Standartları Daire Başkanlığı (Ofsted) da geçtiğimiz ay, okullarda terör bağlantılı herhangi bir erişim tespit edildiği anda 18 yaş altı çocuk ve gençlere de cezai yaptırımların uygulanacağını açıklamıştı. Ofsted, söz konusu kararın, öğrenciler üzerinde caydırıcı bir etki oluşturacağını belirtmişti.

Bu arada, okullardaki internet filtreleme sisteminin eğitim kurumları üzerinde tesir ettiği değişikliklerin de gelecek yıl bahar aylarında bakanlık tarafından hazırlanacak bir raporla açıklanması bekleniyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.