İlk kez ev alacaklar 10 yıl para biriktirmeli

1966 yılından beri evsizliği ve kötü ev koşullarını ortadan kaldırmak için kurulan hayır kurumu Shelter’in açıklamasına göre Britanya’da kiradan kaçıp ilk kez ev almak bir “hayal”

firstimebuyer2Shelter’in araştırmasına göre ülkenin farklı yerlerinde yaşayan ilk kez ev alacak kişiler deposit için 10 yıldan fazla para biriktirmek zorunda. Yükselen ev fiyatları, düşük gelirlilerin artması ve yaşama koşullarının ağırlaşması, çocuksuz 20li yaşlarında bir çiftin yüzde 20 depoziti toparlayabilmesi için 6.5 yıl para biriktirmesi gerektiğini gösteriyor.

Londra’da ve İngiltere’nin güney doğusunda maaşların daha yüksek olmasına rağmen kiralar ve yaşama koşulları da yüksek. Bu da deposit biriktirme süresini daha da uzatıyor.

Araştırmaya göre Londra’da yılda £53,384 13.5 kazanan bir çiftin yüzde 20 depoziti biriktirmesi yıllar sürebilir. Bu süre ortalama gelir kazanan bir çift için Brighton, Windsor ve Maidenhead, Oxfordshire, Surrey ve Devon’da 10 yıldan fazla zaman alacak.

Londra’da yaşayanlar için tablo daha kötü. Çift olarak 26 yıl boyunca para biriktirmek zorunda olan Londralılar, eğer bekarsa bu süre 29 yıla uzuyor.

Yüzde 5 depozitle mortgage almak özellikle ev fiyatlarının yüksek olduğu yerlerde kolaylık sağlayabiliyor.

Shelter’in konuyla ilgili açıklaması şöyle devam ediyor: “Ev sahibi olmak çoğu insanın ulaşabildiği birşeydi. Ancak uygun fiyatları evlerin azalması ev fiyatlarını yükseltti.

“Milyonlarca genç insan için ne kadar çok çalışırlarsa çalışsınlar yada ne kadar çok biriktirmek için uğraşırlarsa uğraşsınlar ev almak rüyaya dönüştü. Anne-babalar endişelenmekte haklılar.

“Yetersiz ev sayısı bugün çocuk olanların yarın yıllarca ölü para olan yüksek kira ödemelerine sebep olup aileleriyle yaşamak zorunda olup kendileri aile kurmak için umutlarını yitirecekler.”

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.