İlkokulda ‘radikal İslam eğitimi’ endişesi

Müfettişler, Shakhsiyah İslam Vakfı okuluna düşük not verdi
Müfettişler, Shakhsiyah İslam Vakfı okuluna düşük not verdi

 

Tottenham’da bir ilkokulun ‘İngiltere vatandaşlık değerlerine yer vermediği’ tespit edilmesi, ülkede geniş yankı uyandırdı

Başbakan David Cameron’ın bir zamanlar  “aşırı İslamcı grup” olarak nitelendirdiği bir ilkokulda yapılan üç günlük teftiş sonucunda “Britanya’nın ülke değerlerine dair” yetersiz eğitim verildiği tespitinde bulunuldu.

Evening Standard Gazetesi’nin edindiği bilgiye göre, İngiltere Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin yürüttüğü soruşturma kapsamında Tottenham St Anne’s Road’da bulunan 3-11 yaş arası öğrencilere eğitim veren özel ilkokulun “İslam ağırlıklı eğitim verdiği” ve “İngiliz vatandaşlık ve kültürel değerlerine yeterince yer vermediği” bilgisi yayımlandı.

Shakhsiyah İslam Vakfı’nın işlettiği ve seneliği £3,000 sterlin olan özel ilkokulun aşırı derecede İslam odaklı olduğu, dar bir bakış açısıyla dengeli bir eğitim vermediği bilgisine de yer verildi.

“İngiltere’de yaşam” konusunda çok fazla fırsat olmasına rağmen, öğrencilere bilgi amaçlı sadece Parlamento ve Legoland gezileri düzenleyen okulun, İngiltere’deki farklı kültürler, toplumlar, dinler ve hatta kendi kültürel değerleriyle ilgili fırsatları çok az değerlendirdikleri görüşüne yer verildi.

Geçen ay yayınlanan rapora göre, özel ilkokulun öğrenci güvenliğini korumada yetersiz olduğu, manevi değerler, refah seviyesi, moral, sosyal ve kültürel açıdan gelişim gibi konularda özel okul standartlarına uygun olmadığı belirtilmişti.

2009 yılında muhalefet lideri olan şimdiki Başbakan Cameron tarafından Hizb ut-Tahrir’in öncü organizasyonlarında bir olduğu ileri sürülen, 127 öğrenci mevcutlu okulun yöneticileri konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınmıştı.

2010 yılında yapılan soruşturmada Shakhsiyah İslam Vakfı’na ait okulun Hizb ut-Tahrir ile bir ilgisinin olmadığı tespit edilmiş, 2012 yılında da vakfın yöneticileri “radikal İslam konusunda kesinlikle bir yapılanma olmadığına” dair İngiltere Eğitim Bakanlığı’na güvence vermişti.

Özel vakıf okulunun eğitim standartlarına uygun olup olmadığı ise bir sonraki soruşturma raporundan gelecek sonuca göre belli olacak.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.