Edmonton’da çocuklar da perişan

a child and her father on a poverty stricken estate in Maryhill Glasgow

Edmonton’da  yaşayan çocukların yaklaşık yarısının yoksulluk sınırının altında yaşadığı belirlendi. ‘Child Poverty Action Group’ isimli vakıf tarafından yapılan araştırmaya göre  , toplumumuzun en yoğun yaşadığı yerleşim bölgelerinden birisi olan bölgedeki çocukların yüzde 43’ü gelir seviyesi düşük ailelere mensup. Tottenham bölgesi ise yüzde 42 ile çocuk yoksulluğunun en yaygın olduğu sekizinci bölge olurken, Haringey ise ilk 11 belediye içerisinde yer aldı.

Sıralamada yoksulluk sınırının altında yaşayan çocukların en çok bulunduğu 5.bölge olduğu ortaya çıkan Edmonton’a yönelik veriler şok yarattı. Enfield Belediye Lideri Doug Taylor hükümetin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini söylerken, Enfield’in de yüzde 37 ile çocuk yoksulluğunun en çok olduğu yedinci belediye olduğuna işaret etti. Belediye olarak eğitimden barınmaya kadar pek çok alanda yaşam standartlarını yükseltmek için çalıştıklarını söyleyen Taylor, çocuk yoksulluğunun ailelerin düşük gelire sahip olmaları ile ilgili bir durum olduğunu ve hükümetin bunu değiştirmek için yardımcı olmadığını savundu.

Edmonton bölgesinin 17 yıldır parlamentodaki temsilciliğini yapan milletvekili Andy Love ise araştırmayı, hükümet için alarm zilleri olarak nitelendirirken, “Sonuçlar kaygı verici. Pek çok çocuk mutsuz bir çocukluk ve ergenlik dönemi geçiriyor. Bunun için hükümetin ciddi bir program geliştirmesi gerekiyor” dedi.

Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan Enfield North milletvekili Nick de Bois da , mevcut hükümetin yoksulluk sınırında yaşayan ailelerin yaşam standartlarının yükseltilmesi için ciddi bir çaba harcadığını savundu. İşsizlik oranlarının 1988 yılından bu yana en düşük seviyelere indiğine dikkat çeken Muhafazakar milletvekili, partisinin 2020 yılına kadar çocuk yoksulluğunu bitirmeyi hedeflediğini vurguladı.

ORTALAMA YAŞAM BEKLENTİSİ DE DÜŞÜK ÇIKMIŞTI

Ağustos ayında yayınlanan bir rapor, Enfield’in doğusu ile batısı arasındaki ortalama yaşam süresi beklentisinin ciddi farklılıklar gösterdiğini de belirlemişti.‘Healthwatch Enfield’ grubunun yıllık raporunda yer alan bulgulara göre,  Upper Edmonton bölgesinde ortalama yaşam süresi 76.2 yıl iken Enfield’in batısındaki Highlands’de bu rakam 86.2 yıla yükseliyor. Uzmanlar yaklaşık 4,5 mil uzaklıktaki iki bölge arasındaki 10 yıllık yaşam süresi farkını kaygı verici olarak nitelendirirken, Edmonton Green’de ortalama yaşam süresi beklentisinin, Lower Edmonton ve Upper  Edmonton’la birlikte ülke genelinde en düşük olduğu bölgeler arasında bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Verilere göre Edmonton’da doğan bir erkek, yaklaşık 2 mil uzaklıktaki Grange bölgesinde doğan bir erkeğe göre 8 yıl; Upper Edmonton’da doğan bir kadın, Highlands bölgesinde doğan bir kadına göre 13 yıl daha az yaşam süresi beklentisine sahip bulunuyor.

Enfield, 2011 sayımı sonuçlarına göre Türkiye doğumlu göçmenlerin en çok yaşadığı bölgelerin başında geliyor. Burada, başta Edmonton ve Palmers Green olmak üzere 13 bin 968 kişi nüfus sayımında Türkiye doğumlu olduğunu beyan etmiş bulunuyor. 2008 yılında Enfield belediyesinin sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlarına yönelik bir araştırması da 30 binin üzerinde Türkçe konuşan insanın Enfield’de yerleşik olduğunu gösteriyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.