İngiliz bilim adamlarıdan garip koronavirüs önerisi: Sıcaklığı arttıralım

 

İngiliz bilim adamları yüksek derecede koronavirüsün kimyasının bozulduğunu sebep göstererek okul ve iş yerlerinde sıcaklığın arttırılması önerisinde bulundu.

Bilim insanları, binalardaki sıcaklığı artırmanın yeni tip corona virüsün yayılımını yavaşlatabileceğini açıkladı. İngiltere’nin bilimsel danışmanlık kurulu SAGE, sıcak havalarda virüs katı yüzeylerde daha az hayatta kaldığına dair kanıtların olduğunu açıkladı.

Öte yandan, daha önce yapılan çalışmalarda da yeni tip corona virüsün akrabası SARS’ın da sıcak ortamlarda etkisini yitirdiği görülmüştü.

‘SICAK HAVADA VİRÜSÜN YAPISI BOZULUYOR’

Bilim insanları İngiliz hükümetine verdiği tavsiyede işyerlerinde ve okullarda sıcaklığın artırılmasının Covid-19’un yayılımını önlemede etkili olacağını açıkladı. Araştırmacılar, virüsün daha yüksek sıcaklıklarda zayıflamasının nedeni, ısı enerjisi aldıkça moleküller arasındaki bağların bozulması olarak gösterdi.

SAGE’in 12 Mayıs’ta yapılan ve dün  yayımlanan 35. toplantısının tutanaklarında, “Tipik iç mekanlarda, yüksek sıcaklık ve nem ortamında corona virüsün daha az kararlı, düşük sıcaklıklarda ise  çok kararlı olduğuna dair bazı kanıtlar bulunuyor. Kuruluşlar, güçlü havalandırma sitemiyle birlikte yüksek sıcaklık ve nemlendirme de sağlamalı” ifadeleri yer aldı.

Ancak, Bath Üniversitesi’nden Dr.Andrew Preston, corona virüsün 38 dereceden daha yüksek sıcaklıklara dayanabildiğini ve ofiste virüsü öldürebilecek sıcaklığın çalışanlar tarafından tolere edilmesinin imkansız olduğunu belirtti.

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.