Fatih Sultan Mehmet’in ünlü tablosu Londra’da satışa sunulacak

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan eser İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca ünlü müzayede salonu Christie’s tarafından satışa çıkarılacak.

Eser, 25 Haziran’da düzenlenecek müzayede ile £400-600 bin değerinde satışa çıkarılacak.

Osmanlı İmparatorluğu döneminin en etkili padişahı Fatih Sultan Mehmet’in, İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapıldı.

Fatih Sultan Mehmed’in yanında başka bir kişi ile resmedilmiş “tek portre” olma özelliği taşıyan eser, müzayedenin en dikkat çeken parçalarında biri olacak.

ÖZEL KOLEKSİYONDA BULUNAN SON ÖRNEK

İslam ve Hindu Sanat Eserleri sorumlusu Sara Plumbly, ”Özel koleksiyoncuların elinde olan ve günümüze kadar ulaşmış üç portesinden biri. Bu özellikle olağandışı bir portre. Padişah’ın yanında başka bir figür görüyoruz. Bu kişinin kim olduğunu hala bilmiyoruz. Bu kişinin üç oğlundan biri olduğu söyleniyor ancak her ikisi arasında yaş farkının az olması bu teoriyi pek doğrulamıyor.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.