Yunanistan sınırındaki durum İngiliz Hükümeti’ni endişelendiriyor

İngiltere’nin Uluslararası Gelişmelerden Sorumlu Devlet Bakanı Nigel Adams, Yunanistan-Türkiye sınırındaki durumdan çok büyük endişe duyduklarını ve son mülteci krizine Suriye rejimi ve Rusya’nın özellikle İdlib’deki saldırılarının neden olduğunu bildirdi.

Adams, Avam Kamarası’ndaki oturumda yaptığı konuşmada, “bölgedeki son şiddet olaylarının milyonlarca sığınmacıyı Türkiye’ye ve ötesine sürüklediğini” vurguladı.

Türkiye ve AB arasında 2016’da yapılan anlaşmaya dikkati çeken Adams, “Bu durumda önemli olan husus, diyalogdur. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü görüşmelerini memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Anlaşmanın göç akışını yönetmede ve insanların Ege Denizi’nde yaşamlarını riske atmasını önlemede önemli olduğu kaydeden Adams, “Aynı zamanda Türkiye’nin gösterdiği cömertliği ve Suriye’deki iç savaştan kaçan milyonlarca sığınmacıyı destekleme noktasındaki yükünü de kabul ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Göçün temel nedeni, rejimin ve Rusya’nın saldırıları”

Yunanistan-Türkiye sınırındaki durumdan çok büyük endişe duyduklarına işaret eden Bakan, “Göçün temel nedeni, Suriye rejiminin pervasız ve acımasız doğası ve İdlib’deki Rus saldırılarıdır.” diye konuştu.

Türkiye ve Rusya arasındaki son ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Adams, İngiltere’nin Suriye’deki savaşa kalıcı bir şekilde son verilmesi için siyasi bir diyaloğu desteklediğini vurguladı.

Adams, ayrıca Suriye rejimini ve destekçilerini Cenevre’deki Anayasa Komitesi toplantılarına iyi niyetle katılarak ülkedeki barış sürecini desteklemeye çağırdı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.