İşçi Partisi’nden sağlık sistemine 155 milyar poundluk yatırım vaadi

İşçi Partisi, ülkenin sağlık bütçesinin 34 milyar pound artırılarak 155 milyar pound seviyesine çıkarılması vaadinde bulundu.

İngiltere’de 12 Aralık’ta yapılacak erken genel seçim öncesi İşçi Partisi’nden yapılan açıklamada, ülkenin Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) bütçesinin 2023-2024 döneminde 34 milyar pound artırılarak toplam 155 milyar pounda çıkarılacağı belirtildi.

Açıklamada, sağlık sistemine yapılacak ek yatırımın, özellikle akıl ve ruh sağlığı ilgili alanlarda kullanılmasının hedeflendiği kaydedildi.

“Zengin kesimden alınacak vergilerle sağlık sistemi finanse edilebilir”

İngiltere’nin İşçi Partili Gölge Maliye Bakanı John McDonell, konuya ilişkin değerlendirmesinde, toplumun zengin kesiminden alınacak vergilerle sağlık sisteminin finanse edilebileceğini aktardı.

Liberal Demokrat Parti’nin Sözcüsü Luciana Berger de İşçi Partisi’nin asıl meseleyi gözden kaçırdığını belirterek, “İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışının sağlık sistemi için en büyük risk olduğunu göz ardı ediyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

NHS Konfederasyonu Üst Yöneticisi Niall Dickson ise İşçi Partisi’nin iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yatırım vaadinden 6 milyar sterlin daha fazlasını planladığını aktararak, “Dikkate değer bir yatırım… Eğer akıllıca kullanılırsa sağlık sistemini ve çalışanların durumunu dönüştürebilir.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de halihazırda sağlık sisteminin yıllık bütçesi 120 milyar pound seviyesinde bulunuyor.

İngiltere’de iktidarda olan Muhafazakar Parti ise daha önce yaptığı açıklamada, yıllık sağlık sistemi bütçesinin 2023-2024 dönemine kadar 149 milyar pounda yükseltilmesinin planlandığını duyurmuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.