Britanya’da Muhafazakar Partililer başbakan olarak Boris Johnson’ı görmek istiyor

Partililer arasında yapılan bir ankette Johnson en yakın takipçisine yüzde 26 fark attı

Britanya’da Muhafazakar Partililer arasında yapılan bir ankete göre üyelerin yüzde 39’u istifa etmesi beklenen Başbakan Theresa May‘in yerine eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson‘ın geçmesini istiyor.

YouGov tarafından The Times gazetesi için yapılan ankete göre Britanya’nın bir sonraki başbakanı olması beklenen isimler arasında favori büyük bir fark ile Johnson olarak gözüküyor. Johnson, Muhafazakar Partililer arasında yapılan ankette en yakın takipçisi olarak gözüken eski Avrupa Birliği’nden ayrılmaktan sorumlu Devlet Bakanı Dominic Raab‘a 26 puan fark attı.

Ankete göre yüzde 13 ile başbakanlığa en yakın ikinci isim çıkan Raab’ı yüzde 9 ile Çevre Bakanı ve eski gazeteci Michael Gove takip ediyor. Ankete göre son sırada ise yüzde bir ile Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Matt Hancock yer alıyor.

BBC’ye konuşan kaynaklar Başbakan May’in Brexit anlaşmasının Avam Kamarası’nda 4.kez reddedilmesi durumunda istifa edeceğini açıklamıştı. Birçok Britanya gazetesi kıdemli Muhafazakar Partililerin May’e başbakanlık ve parti liderliğinden istifa etmesi için baskı yaptığını bildirmişti.

Boris Johnson kimdir?

19 Haziran 1964’te ABD’de dünyaya gelen Boris Johnson aslen Britanyalıdır.

Osmanlı’nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal’in öz torunu Stanley Johnson’ın oğlu olan Boris, İngiltere Dışişleri Bakanı’dır.

Britanyalı muhafazakâr politikacı ve gazeteci olan Boris, üniversite eğitimini Oxford Üniversitesi’nde tamamlamış ver bir dönem The Times gazetesinde çalışmıştır.

1 Mayıs 2008 senesi itibariyle Londra Belediye Başkanı seçilen Boris 2016 yerel seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü

13 Temmuz 2016’da David Cameron’un yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

9 Temmuz 2018’de Dış İşleri Bakanı görevinden istifa etti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.