Teravih namazı öncesi Londra’daki mescitte silah sesi

Doğu Londra’nın Ilford bölgesindeki bir mescitte teravih namazı öncesi silah ateşlendi.

Doğu Londra’nın Ilford bölgesindeki bir mescitte teravih namazı öncesi silah ateşlendi.

Dün akşam iftardan sonra Seven Kings Mescidine giden Müslümanlar, burada maskeli ve şüpheli davranışlar sergileyen bir kişiyi ile karşılaştı. Şüpheliyi dışarı çıkaran cemaat, mescit dışında kurusıkı tabancanın ateşlendiğini duydu.

İhbar üzerine saat 22:45’te olay yerine gelen Metropoliten Polisi, saldırının herhangi bir yaralanma veya hasara yol açmadığını ve olayın bir terör saldırısı olduğunu düşünmediklerini açıkladı.

Polis yetkilileri saldırının Mescide yakın bir yerde daha önce meydana gelen olaydan kaynaklandığına inandıklarını ifade ettiler.

Silah sesinin duyulduğu anda mescitte olan 19 yaşındaki Ibraheem Hussain, tanık olduklarını anlattı.

Hussain, teravih namazından yaklaşık yarım saat önce silah sesini duyduklarını fakat bunun bir havai fişek patlaması ya da ağır bir cismin yere düşme sesi olduğunu düşündüklerini söyledi. Hussain, daha sonra mescide gelen bir kişinin, bunun silah sesi olduğunu ve saldırganın üzerindeki silahla mescide girdiğini aktardı.

Metropoliten Polisinin olay yerinde yaptığı ilk incelemelerin ardından kanıtlar bir tabancanın ateşlendiğini gösterdi.

Seven Kings Mescidi
TUTUKLAMA OLMADI

Yapılan incelemelerin ardından saldırganın veya olaya ilişkin bir tutuklamanın olmadığını belirten Metropoliten Polisi, mescit temsilcileri ile yakın temasta olmaya ve yerel topluma güvence vermeye devam edeceklerini duyurdu.

SADIQ KHAN’DAN AÇIKLAMA

Saldırının ardından Müslüman Meclis sözcüsü ve Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yaptı.

Müslüman Meclis sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, caminin imamı Mufti Suhail’in şüpheli hakkındaki görüşüne yer verilerek insanlardan “doğrulanmamış bilgileri speküle etmekten ve dağıtmaktan kaçınılmasını gerektiği vurgusu yapıldı.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise “Seven Kings Mescidindeki bu olayla ilgili Metropoliten Polis teşkilatı Komisyon Üyeleri ile yakın temastayım ve kimsenin yaralanmadığını duyduğumda rahatladım. Herkes inancını tehlikeden ve korkudan arınmış olarak yaşamakta özgür olmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.