100 bin kişinin katıldığı Trump karşıtı protestolar sürüyor

Londra'da ziyarete karşı protesto gösterileri organizatörler ve polisin açıklamalarına göre en az 100 bin kişinin katılımıyla sürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May ile öğlen yemeği ardından düzenlenen ortak basın toplantısını tamamlarken, Londra’da ziyarete karşı protesto gösterileri organizatörler ve polisin açıklamalarına göre en az 100 bin kişinin katılımıyla sürüyor.

Sabahın erken saatlerinde kentin birkaç merkezinde aynı anda başlayan protestolara katılanlar şu anda birleşerek kentin ana caddelerinde gürültülü yürüyüş yapıyorlar.

Ellerinde Trump’ın farklı politikalarını protesto eden pankartlar taşıyan kalabalık davullar çalıyor, müzik yapıyor ve slogan atıyorlar.

Londra’daki yürüyüş akşam üzeri Trafalgar Meydanı’nda yapılacak mitingle bitecek.

Londra dışında da Newcastle, Birmingham ve Manchester’da da gösteriler düzenlendi.

ABD Başkanı Trump’ın hafta sonu golf oynamaya gideceği İskoçya’da da hafta sonu gösteriler yapılacağı açıklandı.

Parlamento Meydanı’nda toplanan kalabalık, gösterileri ‘Bebek Trump’ balonunu uçurarak başlattı.

Birçok farklı kadın hareketi, kurumu ve grubundan kadınlar da Trump’a karşı ayrı bir kadın protestosu örgütledi.

BBC binası önünden başlayan bu protesto gösterisine katılan kadınlar da önce Parlamento’ya sonra Trafalgar Meydanı’na yürüyor.

Gösteriler gün boyu Parlamento Meydanı ve BBC binasının önü dahil birkaç merkezde sürdürülüyor.

Akşam üzeri tüm gösterilerin 17.00 – 19.00 arasında Trafalgar Meydanı’nda sonlanacağı ilan edilmişti.

Sabah 9.30 sularında “bebek bakıcıları” tarafından tezahüratlar arasında uçurulan 6 metre boyunda, elinde cep telefonu tutan bezli ‘Bebek Trump’ balonunu göstericiler topladıkları 29 bin sterlin bağışla yaptırmış ve Londra belediye başkanı Sadiq Khan’dan uçurmak için izin almışlardı.

İngiltere’ye iki günlük ziyaretine dün akşam başlayan Donald Trump, bugünkü temaslar öncesinde görüşmelerin şimdiden çok verimli geçtiğini, ticaret, savunma ve terörle mücadele dahil bir çok konuyu ele aldıklarını söyledi ve iki ülke arasındaki ilişkiler hakkında “İlişkiler çok çok güçlü. Çok iyi ilişkilerimiz var” diye konuştu.

Liderler dün gece göstericilerin ulaşamayacağı bir yerde, Londra dışındaki Bleinham Sarayı’nda Başkan ve eşi onuruna düzenlenen şaşaalı baloda biraraya gelmişler ve akşam yemeği süresince konuşmuşlardı.

İki lider bugün de Londra dışındaki bir başbakanlık konutunda öğle yemeği sırasında görüşmelerini sürdürdü ve sonrasında bir ortak basın toplantısı düzenledi. (BBCTÜRKÇE)

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin