Uber’in İcra Kurulu Başkanı özür diledi

Dünya’da telefon uygulaması üzerinden alternatif taksi hizmeti veren Uber şirketinin İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi The Evening Standard gazetesine yazdığı mektup ile şirketlerinin Birleşik Krallığın başkenti Londra’da yaptığı hatalı uygulamalardan dolayı özür diledi.

Uber İcra Kurulu Başkanı’nın basına yansıyan mektubunda Khosrowshahi, Londra’da ulaşım hizmetlerinden sorumlu olan Transport of London (TfL) tarafından Uber’in Londra’daki lisansının yenilenmesine yaptığı itiraz kararı için temyize başvuracaklarını belirtti.

Khosrowshahi, şirketin hatalı uygulamalarını düzeltmek konusunda kararlı ve istekli olduklarını belirterek özür diledi.

Geçtiğimiz aylarda Uber şirketinin İcra Kurulu Başkanlığına getirilen Khosrowshahi mektubunda konu ile ilgili şunları söyledi:

“Uber birçok Londralının şehirdeki ulaşımında devrim gerçekleştirmiş olsa da, eşit şekilde bazı şeylerde hata yapmıştır. Tüm dünyada Uber adına çalışan herkesten şirketim adına özür diliyorum. Milyonlarca insanın adına bu kararı temyize götüreceğiz. Fakat bazı konularda değişmek zorunda olduğumuzun da farkındayız.”

TfL geçtiğimiz cuma günü yaptığı şok açıklama ile Uber’in kurumsal sorumluluklarının eksikliği ve güvenlik gerekçesiyle lisansının yenilenmemesine karar verdiklerini duyurmuştu. Bu olay İngiltere ve tüm Dünya basınında geniş yer buldu. Yaşanan bu olay ile Uber şirketinin hisse senetlerinde düşüş yaşanırken birçok rakip firmanın da hisse senetlerinin tavan fiyatları görmesine neden olmuştu.

TfL tarafından sunulan karara gerekçe olarak sürücülerin güvenlik kontrollerinin olması gereken ve istenildiği ölçüde yapılmaması gösterilmişti.

Uber firması tarafından hafta sonunda gelen açıklamada, verilen kararın Londra’da 40 binden fazla lisanslı sürücünün işinden olmasına yol açacağı ileri sürülmüştü.

Bunun üzerine Uber, “Change.org” adındaki sitede imza kampanyası başlatarak Londra’da Uber’e destek olun çağrısı yaptı. Londra’da 3.5 milyona yakın kullanıcısı olan uygulama için insanlar bu çağrıya cevap vermekte gecikmedi ve şu anda bile imza sayısı 750.000’i geçmiş durumda.

Londra’da ulaşımdan sorumlu şirket Transport of London (TfL)’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise Uber’in halkla ilişkiler uzmanlarından ve avukatlarından oluşan bir ordusunun olmasını takdir ediyorum. Bizi mahkemeye götürmek gibi agresif bir tehditte bulundular.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin