Perakende satışlar beklentinin üzerinde arttı

 

İngiltere‘de haziranda perakende satışlar beklentinin üzerine çıkarak aylık yüzde 0,6 arttı.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre ülkede haziran ayında perakende satışları aylık yüzde 0,4 olan beklentinin üzerine çıkarak yüzde 0,6 artış kaydetti. İngiltere’de haziran ayında perakende satışlar yıllık bazda ise yüzde 2,5 olan beklentinin üzerine çıkarak yüzde 2,9 artış gösterdi. ONS’den yapılan açıklamada mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıkların görüldüğü haziran ayında tüketicilerin özellikle hazır giyim ve ayakkabı taleplerindeki artışın dikkati çektiği belirtildi.

Konuya ilişkin olarak ONS İstatistik Uzmanı Kate Davies, “Haziran ayındaki sıcak hava, giyim satışlarını artırdı. Bu durum giyim ve akaryakıt satışlarındaki düşüşü telafi etti.” ifadelerini kullandı.
Merkezi Londra‘da bulununan Capital Economics Ekonomisti Paul Hollingsworth ise, “Bu rakamların cazibesine çok fazla kapılmamalıyız. En nihayetinde perakende satış verileri aylık bazda son derece oynak. Haziran ayındaki sıcak hava dalgası kıyafet satışlarında itici rol oynadı. Fakat durum diğer aylarda sürdürülemez.” değerlendirmesinde bulundu. (HABERLER.COM)

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin