Hüsnü Mübarek 91 yaşında öldü

Hüsnü Mübarek

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, başkent Kahire’deki bir askeri hastanede öldü.

1981-2011 yılları arasında Mısır’ı yöneten ve dokuz yıl önce protestolar sonrası ordu tarafından istifaya zorlanan Mübarek 91 yaşındaydı.

Mübarek, Arap Baharı olarak adlandırılan gösterilerde, protestocuların öldürülmeleri yönünde emir vermekten yargılanan ilk liderdi.

Yargılanan ve 2012’de müebbet hapse mahkum olan Mübarek, temyize başvurmuş ve suçlamaların çoğundan beraat edip Mart 2017’de serbest bırakılmıştı.

Mübarek, Ocak ayında ameliyat olmuş, oğlu Alaa Mübarek Cumartesi günü babasının tedavisinin yoğun bakımda sürdüğünü söylemişti.

Hakkındaki ayrı bir yolsuzluk suçlaması da 2015’te düşürülen Mübarek, birçok duruşmaya sedye üzerinde ve güneş gözlükleri takarak katılmıştı.

Hüsnü Mübarek ve oğlu Omar Alaa
Hüsnü Mübarek ve oğlu Omar Alaa

1928’de doğan Hüsnü Mübarek, genç yaşta hava kuvvetlerine katılmış ve 1973 Arap-İsrail savaşında önemli rol oynamıştı.

Mübarek, Mısır’ın eski lideri Enver Sedat’ın bir suikast sonucu öldürülmesi üzerine 1981’de cumhurbaşkanı olmuş ve İsrail-Filistin barış görüşmelerinde de kilit rol oynamıştı.

Mısır Mübarek döneminde askeri harcamalara milyarlarca dolar ayrılmış ancak ülkede işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluk giderek artmıştı.

Halk arasındaki hoşnutsuzluk, Tunus’un ardından, Ocak 2011’de Mısır’da da protestolarla patlak vermişti.

Gösterilerin başlamasından 18 gün sonra Mübarek istifa etmek zorunda kalmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.