İngiliz firmalarının yatırım üssü Türkiye

tl sterlin

Ekonomi Bakanlığı Türkiye’de 2 bin 635 İngiliz şirketi faaliyet gösterdiğini bildirdi. 2013 Ocak-Aralık dönemine ilişkin ”Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri” bültenini yayımlayan bakanlık, geçen yıl net doğrudan uluslararası yatırım girişinin, bir önceki yıla göre yüzde 4,1 azalarak 12 milyar 686 milyon dolar olduğunu kaydetti.  Aynı dönemde 2 bin 960 uluslararası sermayeli şirket ve şube kurulduğuna işaret eden veriler, 182 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştirakinin gerçekleştiğini ortaya koydu.

Öte yandan toplamda 36 bin 950 uluslararası sermayeli şirketin Türkiye’de faaliyette bulunduğu belirlenirken, AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde Almanya 5 bin 651 şirket ile ilk sırada, İngiltere ise 2 bin 635 şirketle İngiltere ikinci sırada yer alıyor. British Airways, HSBC, Tesco, BP, Shell, Vodafone, Marks and Spencers, Harvey Nichols ve Commercial Union gibi, ülkelerinde de geniş pazar paylarına sahip çok sayıda İngiliz firması Türkiye’de faaliyet gösteriyor. İngilizler Türkiye’de altyapı, enerji, gıda, turizm, finans ve telekomünikasyon alanlarına yoğun ilgi gösteriyorlar.  İngiliz firmaların Türkiye ilgisi, bu ülkenin Ankara’daki büyükelçilik ve İstanbul ile İzmir’deki konsolosluklarında ticaret departmanlarına ağırlık vermesine yol açıyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.