OHAL’siz bir Türkiye için dayanışma çağrısı

İNGİLTERE merkezli çalışmalar yürüten Türkiye Halklarıyla Dayanışma Kampanyası, ülkedeki Olağan Üstü Hal’in bir an önce kaldırılmasını istedi.

Kısa adı SPOT olan kuruluş, 20 Ocak Cumartesi günü tüm günü kapsayan bir konferans düzenledi. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası gelişmelerin tartışıldı birçok farklı toplantılara katılım yoğun oldu.

İngiltere ve Türkiye’den pek çok tanınmış isim konuşmacı olarak katıldığı konferansa İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn da bir mesaj göndererek, destek verdi.

Konferansa DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, CHP Milletvekili Mehmet Tüm, DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Gazeteci-Yazar Aydın Çubukçu ve Mustafa Yalçıner’in de katıldığı konferansta çok sayıda İngiliz sendikacı, gazeteci ve politikacı konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunun başladığı haberini alan katılımcılar, operasyonu kınadı.

Konferansa katılanlardan HDP’li vekil Hişyar Özsoy, operasyona karşı demokrasi ve barış yanlılarının güçlerinin birleşerek buna karşı çıkması gerektiğini söyledi.

CHP’li vekil Mehmet Tüm ise konferanstaki konuşmasında OHAL ile ilan edilen sivil darbenin en kısa sürede kaldırılması gerektiğini savunup, “Hiç bir diktatör sonuna kadar başta kalmamıştır” dedi.

Tüm gün süren OHAL konferansı, iki ana toplantı ve 6 farklı çalışma grubundan oluştu. Konferansta genel olarak Türkiye’de parlamentonun devre dışı bırakılması, tutuklu siyasiler, gazeteciler, akademisyenler, kadınlar, işçiler ve sendikalar, Kürtler ve Ortadoğu konuları ele alındı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin