Yurtdışından gelenlere karantina uygulayacak olan İngiltere’ye 500 şirket dava açıyor

İngiltereli yetkililerinin analiz sonuçlarına göre İngiltere’de uçuşların açılmasıyla birlikte vaka sayılarının artacağı açıklandı.

İngiltere Hükümeti, aldığı karar ile yurt dışından ülkeye gelen yolculara 14 günlük karantina uygulamaya başladı. Hong Kong’tan Londra Heathrow havalimanına giden BA32 sefer sayılı yolcular 14 günlük karantinaya giren ilk yolcular oldu.

Yolcular uçak içinde form doldurarak kalacakları adresleri bildirdi. 14 gün içinde yolcuların belirttikleri adresten dışarı çıkmaları ise yasaklandı. Karantinayı ihlal edenlere  1.000 £ ( 8600 TL) ceza uygulanacak.

İngiltere’nin en büyük tur operatörlerinden Tui ve Jet2 de karantina uygulamasından dolayı Haziran ayı içindeki tüm seferlerini iptal etti. British Airways, Easyjet ve Ryanair ise 14 günlük karantina uygulamasından son derece rahatsız olduklarını açıkladı.

Öte yandan yapılan açıklamada, İrlanda Cumhuriyeti, Manş Adaları ile Man Adası’ndan gelecek yolcuların karantinaya alınmayacağı belirtildi.

İngiltere’ye giriş yapanların 14 gün karantinaya tabi tutulması uygulamasına, seyahat şirketleri öfkeli. İngiliz seyahat endüstrisinin oyuncuları karara sert serp tepki gösterdi. Kararı ‘kötü düşünülmüş’ ve ‘ekonomik bakımdan yıkıcı’ olarak tanımlayan seyahat sektörü, hükümeti mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

”25 bin kişi işini kaybeder”

Heathrow Havalimanı’nın patronu John Holland-Kaye, kısıtlamaların 25 bin kişinin işini kaybetmesine neden olacağını ve İngiltere’nin dünyada hak ettiği yeri elde etmek için yürüttüğü savaşa zarar vereceğini söyledi.

Manş Tüneli’nin patronu Jacques Gounon ise, karantina uygulamasına ilişkin detayların geç açıklandığını ve bakanlıklar arasında uyumsuzluk olduğunu belirtti.

‘En kısa zamanda normalleşmek istiyoruz ama…”

Öte taraftan, karara öfkelenen çok sayıda hava yolu şirketi İçişleri Bakanı Priti Patel’e mektup yazarak, İngiltere ile hava koridoru kurulacak ülkelerin listesinin bir an önce yayınlanmasını istedi. Priti Petel daha önce yaptığı açıklamda, ”Mümkün olan en kısa sürede normalleşmek istiyoruz ama insanların hayatı pahasına değil.” açıklamasını yapmıştı.

‘Quash Quarantine!

İngiliz hava yolu şirketleri Başbakan Boris Johnson’un karantina politikasını mahkemeye taşımaya hazırlanırken, ülke genelinde 500 seyahat şirketi daha davaya müdahil olmaya hazırlanıyor. Hava yolu şirketleri, oteller, acenteler ve tur operatörleri, ‘Quash Quarantine’ (Karantinaya Son Ver!’ isimli bir grup oluşturdu.

”Kötü düşünülmüş, uygulaması zor bir karar”

Quash Quarantine’in liderliğini yapan PC Agency’nin CEO’su Paul Charles, ”Bu, kötü düşünülmüş ve uygulaması zor ve ekonomik açıdan zarar veren bir karar. Hükümetin karantina politikasında, bir elekte bulunandan daha fazla delik var.” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un aldığı karantina kuralları ülkede tepki çekmiş, IAG CEO’su kararı mahkemeye götüreceklerini açıklamıştı.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.