“Karalama İhtiyacı” Londralılarla buluştu

LONDRA’DA yaşayan Kıbrıslı sanatçı Sümer Erek küratörlüğünde, “Karalama İhtiyacı” (The Need to Doodle) Doğu Londra’da bulunan 5th Gallery’de sanatseverlerle buluştu.

Çocukluktan bu yana gelişimimizde büyük yer etmiş “karalama isteği”, gerek dahiyane portreler olsun gerekse basit çöp adamlar veya soyut çizgiler, bir anlamda hayatların izdüşümleri olarak görülebilir. Nitekim karalama isteği de bu sebepten çıkar; kaçış ve kendini buluş. Öznel sanatın en güçlü temsilcilerinden biri olan çizim (sketching) yöneliminde, “doodline” belki de insana insanı tanıtan, soru işaretlerine başka soru işaretleriyle cevap bulan karmaşık, ancak bir o kadar da eğlenceli bir yolculuk.

Sergide insana ve nedene olan sorulardan ziyade, bir anlamda sonuçlara, doğaya ve insan bedenine odaklanan “Karalama İhtiyacı’nda” Cevdet Akman, Ülmen Aygın, Maria Christoforatou, Berfin Çiçek, Mandee Gage, Alina Gavrielatos, Enver Gürsev, Katrin Hanusch, Dhalya Harris, Alice Hsieh, Diana Krilova, Merve İşeri, Gemma Lowe, Christina Mitrentes, Nicole Mollett, Hüseyin Ogel, Denizhan Özer, Hüseyin Özinal, Froso Papadimitriou, Raksha Patel, Irene Pulga, Metin Şenergüç, Joseph Strokes, Sumer Erek Studio, Christos Tsimaris, Fillipos Tsitsopoulos, Ufuk Uyanık ve Vivida Vi gibi usta isimler bir araya geldi. İnsan bedeni üzerinde sıklıkla duran çalışmaların somut ve soyut algısını yeniden gündeme getirdiği çalışmalarda, aynı zamanda varoluş, yolculuk ve portreler gibi çalışmalara da yer verildi.

Sümer Erek, Londra Gazete’ye yaptığı açıklamada gelecek projelerde daha fazla birçok sanatçının yine birleşeceği sergilerin olacağını ve yeni sezonda heyecan verici çalışmaların yolda olduğu müjdesini de verdi.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker