Osmanlı’nın unutulmuş besteleri Londra’da

Londra_Sayfa26emrearaci1

 

19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu Avrupa müzik geleneği üzerine uzman orkestra şefi Emre Aracı yönetiminde 27 Kasım 2015 tarihinde ‘Sultanlarla Vals’ adında bir konser gerçekleştirelecek. Osmanlı döneminin unutulmuş eserlerinin çalınacağı konser eşsiz bir dinleti özelliğini taşıyor.

Londra’da bulunan Cadogan Hall’da gerçekleşecek konser, dönemin Osmanlı saraylarındaki Avrupa müziklerinin, Seraglio tapınaklarının derinliklerinde gizlenen müzikal mücevherlerini ortaya çıkaracak.

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda Avrupa müzik geleneği üzerine uzmanlaşmış, Türk müzik tarihçisi Dr. Emre Aracı şefliğinde yönetilecek olan  “Sultanlar ile Vals” konseri, Osmanlı İmparatorluğu aile üyeleri ve onların müzik üstadlarından olan iki ünlü İtalyan Paşası Giuseppe Dozinetti ve Callisto Guatelli tarafından bestelenen valsler, polkalar ve marşlar yer alacak.

Eşsiz dinleti, 19. Yüzyılda Boğaz kıyılarında gelişen ve günümüzde yok olmuş zarif geçmişin ihtişamını geri getiriyor.

Araci`nin orkestrası, İmparatorluk ailesinin üyeleri tarafindan hazırlanan kraliyet bestelerine ve Donizetti Paşa’nın kendine özgü eserlerine yeni bir yaşam kazandırırken, seyircileri Osmanlı İmparatorluğu’nun unutulmuş bestelerine geri götürecek.

BİLETLER ÜCRETSİZ

Araci ayni zamanda, şu an tamamen arşivlerin tozlu raflarında kalan, Doğu ve Batı arasında var olan müzikal değişimin aşamalarını da sergileyecek.

Londra Kültür ve Turizm Ateşesi Ali Selçuk Can konserle ilgili “Bu tarihsel konser etkinliğiyle birlikte umuyoruz ki Ingiliz halki, Türk ve Avrupa müzik kültürü arasindaki benzerlikleri keşfedeceklerdir.” dedi.

Konser, Londra Yunus Emre Enstitüsü ve Londra Türkiye Kültür ve Turizm Müşavirliği ile ortaklaşa düzenleniyor. Yunus Emre Enstitüsü Londra müdürü Mehmet Şen, “Dr. Aracı’nın soyadı arabulucu veya aracılık anlamına gelmekle birlikte sembolik anlam taşımaktadır.”

Konser için ücretsiz biletler Cadogan Hall gişesinden ve Cadogan Hall internet sitesinden temin edilebilir. Konser için kapılar saat 19.00`da açılacaktır.

Organizasyon hakkında daha fazla bilgi için;

http://www.cadoganhall.com/event/waltzes-with-sultans-151127/

 

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker