Kuzey Kıbrıs’a hiç bu gözle bakmadınız: Saklı Ada

KIBRIS adasının tarih, kültür ve doğa bakımından en zengin bölgesi olan Kuzey Kıbrıs’ı konu edinen Saklı Ada Belgeseli Londra’da izleyiciyle buluşuyor.

Tarihi M.Ö 10.000 yıllara dayanan Kıbrıs sadece deniz, kum ve güneşi ile değil aynı zamanda birçok tarihi dokusu ve kültürel değerleriyle de görülüp bilinmesi gereken bir ada. Saklı Ada belgeseli bu değerler göz önünde bulundurularak yapılmış olup alanında uzman rehberler eşlinde bir Kuzey Kıbrıs yolculuğu sunuyor.

Üç bölümden oluşan belgeselin ilk bölümü olan “Kuzey Kıbrıs’a Yolculuk” 40 dakika sürüyor. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Hasan Doğan’ın üslendiği eşsiz belgeselin yapımını ise Monapi Production ve Havadan Kıbrıs Production üstlendi.

Belgeselin yapımcısı ve yönetmeni Hasan Doğan yaptığı açıklamada ortaya çıkan üçlemeden memnun olduğunu, verdikleri emeklerin karşılığını aldıklarını dile getirdi.

Doğan, “Yaptığımız bu yolculukta bir yandan Kıbrıs’ın bilinmeyen değerlerinin hikayesi incelenirken bir yandan da Kıbrıs’ın bilenen ama belki de farkında olmadığımız değerleri bu belgeselde yer alıyor. Bunlardan başlıcaları Lefkoşa, Büyük Han, Selimiye Camii, Girne Kalesi, St. Barnabas Manastırı, Karmi Köyü ve Ozan Köydür. Ayrıca Kıbrıs’ta Türkler ve Rumların dışında farklı bir etnik yapı olan Maronit’lerin yaşadığı Kormacit Köyü önemli bir hikaye olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

Üçleme olarak yapılması planlanan belgeselin ilk bölümü Saklı Ada: Kuzey Kıbrıs’a Yolculuk Belgeselinin ilk gösterimi 19 Ocak Pazar günü saat 14.00’te Haringey’de yapılcak.

630 Green Lanes, Tottenham, London N8 0SD adresinde yer alan Kıbrıs Türk Toplum Merkezi belgesel gösterimine ev sahipliği yapılacak.

Kuzey Londra’nın ardından Güney Londra’da ve Birleşik Krallık’n farklı bölgelerinde de gösterilmesi planlanan belgesel için ilerleyen günlerde tarihler ve adresler belirlenerek ayrıyeten duyuru yapılacak.

Belgesel gösterimi ve Sponsorluk için detaylı bilgiye 07939218356 numarasını arayarak Hasan Doğan’dan edinebilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.