kıbrıs ingiltere londra lefkoşa
DOLAR
27,2144
EURO
28,8061
STERLIN
33,1978
BITCOIN
$26.340
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
LONDRA
Hafif yağmur
21°C
LONDRA
21°C
Hafif yağmur
Çarşamba Kapalı
19°C
Perşembe Hafif yağmur
="http://www.w3.org/2000/svg" viewBox="0 0 300 300" enable-background="new 0 0 300 300">
19°C
Cuma Kapalı
="http://www.w3.org/2000/svg" viewBox="0 0 300 300" enable-background="new 0 0 300 300">
18°C
Cumartesi hafif yağmur
="http://www.w3.org/2000/svg" viewBox="0 0 300 300" enable-background="new 0 0 300 300">
22°C

“İngiltere’den çöp değil atık plastik alıyoruz”

“İngiltere’den çöp değil atık plastik alıyoruz”
13.11.2018
0
A+
A-

Türkiye’de yapılan atık ithalatının çevre mevzuatına göre dizayn edildiğini ve bir kontrole tabii tutulduğunun altını çizen Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayiciler Derneği (TÜDAM) Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kılıç, “Baktığımızda bunlar çöp değil, sanayinin kullandığı ara hammadde. Bunlar plastik üretim firesi ya da toplanmış, ayrıştırılmış olan plastik malzeme. Plastik malzemeler, geri dönüşüm endüstrisi tarafından işlenerek, ana sanayide kullanılan hammadde haline getirilir. Dolayısıyla çöp ithalatı söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Bununla beraber kimi ülkelerin çöp ithal edip, bunu enerjiye çevirdiğini anlatan Kılıç, “Çöpleri bile alıp, işleyip elektrik enerjisine çeviren bir İsveç örneğimiz var. İngiltere’nin de çöpünü ithal edip, üstüne para alıp, bunu da enerjiye çeviriyor. Bizim ithal ettiğimiz ise çöp değil, sadece plastik” diye konuştu.

ATIK GERİ KAZANILMAZ İSE İTHALATA İZİN VERİLMİYOR

İngiltere Çevre Bakanlığı’nın başka ülkelere atık ihracatı gerçekleştirildiğinde o atıkların geri kazanım tesislerine gittiğini ilgili evraklarla kanıtlanmasını şart koştuğunun altını çizen Vedat Kılıç, “Türkiye’den yapılan atık ithalatları da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geri dönüşüm, geri kazanım lisansı almış işletmelerce yapılıyor. Yetkisiz ya da merdiven altı işletmelerin bu atıkları ithal etme şansı yok. Dolayısıyla burada bir kontrolsüzlük söz konusu değil” şeklinde bilgi verdi.
Türkiye’de atıkların yönetilmesi ile ilgili pek çok çevre mevzuatı ve yönetmeliğin bulunduğunu anımsatan Vedat Kılıç, “Özellikle bugün Türkiye’nin bulunduğu alanda geri dönüşüm pastasının yüksek olması sebebiyle Türkiye hammadde özelliği taşıyan malzemeleri ithal etmek suretiyle kayda değer bir endüstriyel gelişim sağlayabilir. Bu atıkların hammaddeye çevrilmesi, kendi ülkemizin ana sanayisinde kullanılması veya ihraç edilerek ülkeye döviz getirilmesi ile ilgili ciddi bir fırsatı yakalayabiliriz. Buna ekonomik olarak böyle bakmak gerekiyor” önerisinde bulundu.

PİYASAYI RAHATSIZ EDECEK SEVİYEDE İTHALAT YAPMIYORUZ

Ocak-Ağustos aylarında İngiltere’den yapılan plastik atık ithalatının 50 bin tonu bulduğunu kaydeden Vedat Kılıç, “Türkiye’nin plastik üretim kapasitesi yıllık 9,5 milyon ton. Bu kapasiteyle dünyada altıncı, Avrupa’da da Almanya’nın ardından ikinci konumdayız. Dolayısıyla Türkiye’de plastik geri dönüşüm sektörünün net bir şekilde Türkiye plastik sanayisine paralel olarak gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz. Türkiye’nin ithal ettiği plastik atık, yıllık plastik üretiminin yüzde 4’ünü karşılıyor. İşin atık tarafı bir yana bırakıldığında; plastik hammadde kullanımı özelinde Türkiye zaten net ithalatçı konumunda. Türkiye’de üretilen plastik malzemelerin hammaddesinin yüzde 85’i yurtdışından ithal edilen orijinal hammaddelerden karşılanıyor. Buna karşılık plastik ürün özelinde ise Türkiye net ihracatçı konumunda. Dolayısıyla ithalat rakamı piyasayı rahatsız edecek, arz talep dengesini bozacak düzeyde değil. Kaldı ki ay ay dağılıma baktığımızda, azalarak devam ettiğini görüyoruz. Ocak ayında 5 bin 900 ton ithalat var, şubat 10 bin 728 ton, mart ayında 10 bin ton ithalat varken, temmuz ve ağustos aylarında 3 bin 900, 4 bin ton civarına geriledi” dedi. Türkiye’de değerlendirilen plastik atığın yalnızca yüzde 5 ila 10’unun ithal edildiği bilgisini veren Kılıç, “İngiltere’nin yanı sıra uzun yıllardır Almanya’dan plastik atık ithalatı yapıyoruz. Türkiye Avrupa, Amerika ve Ortadoğu’dan (Irak, Almanya, Hollanda, Romanya) dönem dönem hammadde açığı için ithalat yapıyor. Bunlara çöp demek sadece bilgisizlik anlamına geliyor” dedi.

Türkiye’nin yılda 333 bin 258 ton plastik ithalatı yaptığını, bunun altıda birinin İngiltere’den getirildiğini dile getiren Vedat Kılıç, “Plastik atık, aslında ucuz bir hammadde. Eğer bu hammaddeyi kendi endüstrinize kazandıramazsanız, orijinal malzeme kullanmak zorunda kalacaksınız. Bu da ciddi anlamda hem kaynak israfı hem de plastiğin hammaddesi olan petrol kaynağında Türkiye’nin dışa bağımlı olduğunu düşünürsek, plastik atık ithalatı doğru bir hamle” değerlendirmesini yaptı. Türkiye’nin yıllık plastik üretim kapasitesi
9,5 milyon ton iken Türkiye’nin yıllık plastik ithalatı ise 333 bin 258 ton. Yıllık plastik atık ithalatının, toplam plastik üretimine oranı yüzde 4 olup, İthal edilen orijinal hammadde oranı ise yüzde 85. (DÜNYA.COM)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.