Ankara Anlaşması hakkında önemli açıklama

baskonsolosluk

Ankara Anlaşması ile Birleşik Krallık’ta yaşayan ve yaşamak isteyen vatandaşların merak ettiği o soruyu TC Londra Başkonsolosluğu cevapladı.

Referandum sonrası alınan Avrupa Birliği’nden çıkma kararının ardından Ankara Anlaşması ile Birleşik Krallık’ta yaşayan Türk vatandaşlarının merak ettiği “Ankara Anlaşmasının akibeti ne olacak?” sorusuna cevap geldi. Başkonsolosluğun resmi sosyal medya hesabı üzerinden kamuoyuyla paylaşılan bilgide, Ankara Anlaşmasının geçerliliğini koruduğunu, konu hakkında İngiliz yetkililerden aksi bir bildiri yapılmadığı duyuruldu.

Başkonsolosluk tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği (AB) Üyeliğinden Ayrılma Kararının Ardından Ankara Anlaşması’nın Akibeti

Değerli vatandaşlarımız,

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılma kararının ardından Ankara Anlaşması’nın akibetiyle ilgili sorular gündeme gelmektedir.

Referandum sonuçlarının ardından Ankara Anlaşması kapsamında görüşülen Home Office’teki muhataplarımız halihazırda Ankara Anlaşmasının uygulamasına yönelik bir değişiklik yapılmadığını, konunun Birleşik Krallık ve AB arasında gerçekleşecek müzakereler sonucunda bir netlik kazanabileceğini ve herhangi bir gelişme olması halinde Başkonsolosluğumuzla bilgi paylaşacaklarını kaydetmişlerdir.

Bu aşamada, özel kişi ve kurumlarca yapılan tahmini açıklama ve yorumların bu bağlamda ihtiyat kaydıyla değerlendirilmesi gerekmekte olup resmi kurumlardan alacağımız bilgi doğrultusunda vatandaşlarımıza güncel bilgiler sunulacaktır.

Ayrıca, Ankara Anlaşması kapsamında olabilecek sorularınızı Başkonsolosluğumuz Hukuk Danışmanlığı’na e-posta yoluyla (legaladviser@turkishconsulate.org.uk) iletilmesi mümkündür.

Saygıyla duyurulur.”

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin