Osmanlı Belgeseli Bitiyor

Screen Shot 2013-10-06 at 6.05.24 PM“Osmanlılar: Avrupa’nın Müslüman İmparatorları” adlı dizinde Rageh Omaar, her bölümde Osmanlı imparatorluğu’na farklı bir açıdan bakıyor. 6 Ekim’deki ilk bölüm, Osmanlı’nın kuruluşuna giderek atlı göçebe bir grubun nasıl da Bağdat’tan Kahire’ye, Mekke, Medine ve Kudüs’ü de içeren ve Avrupa’ya da ulaşan bir imparatorluk kurduğunu anlatıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Ortadoğu ve Avrupa’daki etkilerini araştıran dizinin ikinci bölümü ise iki farklı Osmanlı imparatorunu karşılaştırıyor. Kanuni Sultan Süleyman ile II. Abdülhamit’in yönetimlerini kıyaslayan Rageh Omaar, iki sultanın kültürel, siyasi, dini ve mimari etkilerini anlatıyor. Bölüm 13 Ekim’de yayımlandı.

20 Ekim’de gösterilecek olan son bölüm ise, Birinci Dünya Savaşı’nın günümüze kadar uzanan etkilerini inceliyor. Osmanlı’nın çöküşü ve Türkiye’nin kuruluşuna bakan bölüm, Osmanlı’nın Türkiye’ye bıraktığı İslam mirasını ve bunun Avrupa ile olan ilişkisini de ele alıyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.