Londra Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden keşfediyor

Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde Osmanlı İmparatorluğu’nu ve imparatorluğun günümüz ortadoğusunu nasıl etkilediğini konu alan bir konuşma düzenleniyor.
Konuşma BBC 2’nin üç bölümden oluşan Osmanlı İmparatorluğu’nu konu alan tarihi belgesel dizininin yapımcılarını ve önde gelen insan hakları uzmanını bir araya getirecek. Münakaşada insan hakları, özellikle de azınlık hakları konusunda Osmanlı İmparatorluğu’ndan hangi dersler çıkarılabileceğini tartışacak.

Son İslam İmparatorluğu’nun Ortadoğu’da ve Avrupa’da devletlerin azınlıklara bakış açısının gelişmesine nasıl bir katkıda bulunabileceği ve Türkiye’nin Batı’nın İslam anlayışını etkileyecek kilit nokta olup olmadığı ele alınacak.

BBC’nin “Osmanlı: Avrupa’nın Müslüman İmparatorları” adlı dizinin yapımcısı Mike Smith, BBC Din ve Ahlak Editörü ve Middlesex Universitesi profesörü Aaqil Ahmed ve insan hakları uzmanı Dr. Kathleen Cavanaugh tarafından Osmanlı’nın azınlık haklarıyla ilgili politikaları münakaşa edilecek.

Münakaşadan sonra Middlesex Universitesi profesörü Joshua Castellino ve Galway İrlanda Milli Üniversitesi’nden Kathleen Cavanaugh tarafından yazılmış olan “Ortadoğu’da Azınlık Hakları” isimli kitap tanıtılacak.

Toplantıda BBC’nin tarihi dizisinden bazı bölümler de gösterilecek.

Konuşma 18 Ekim Cuma günü 3:30’da Middlesex Üniversitesi’nde yapılacak.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin