“Artı Buluşmaları” ile Türkiye’de Basın Özgürlüğü ve İnsan Hakları paneli

Avrupa’nın çeşitli yerlerinde “Artı Buluşmaları” ile Türkiye’deki Basın Özgürlüğü ve İnsan Haklarına ilişkin paneller düzenleyen Artı TV ve Artı Gerçek Gazetesi, 12 Mayıs Pazar günü Daymer’de bir panel düzenledi.

Artı Tv ve Artı Gerçek Gazetesi, “Artı Buluşmalar” ile düzenlediği panellerin son adresi Londra oldu. Kuzey Londra’da bulunan Türk ve Kürt Toplum Merkezi’nde (DAYMER) Artı TV ve Artı Gerçek Gazetesi’nin düzenlediği panelde Türkiye’deki basın özgürlüğü ve insan hakları konusu üzerine konuşmaları yapıldı. Daymer’de düzenlenen panele Artı TV Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç, Artı TV Programcısı Erdoğan Aydın ve Moderatör Diren Demirtaş’ın yanı sıra birçok izleyici katıldı.

Panelde konuşan Artı Tv Programcısı Erdoğan Aydın, Türkiye’deki seçim gündemine değinerek, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerden sonra ortaya çıkan tablodan oldukça kaygılı olduklarını dile getirdi. Aydın, seçimlerden sonra iktidarın ciddi bir iktidarsızlık süreci yaşadığını vurgulayarak devletin tüm kurumlarını ve olanaklarını elinde bulunduruyor olmasına rağmen bir yönetmeme krizi yaşadığını açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

Konuşmasına devam eden Aydın, “İktidar bütün seçimleri bir şekilde kazanmasına rağmen bu seçimlerden sonra ciddi bir meşruiyet yitimine uğruyor. İlk günden bu yana halka verdiği hiçbir sözü yerine getirmeyen hükümet, bir çözülme süreci yaşadı. Türkiye’deki hükümet, dünyadaki bütün totaliter rejimler gibi ne pahasına olursa olsun iktidarı bırakmama kararlılığı sergileyen, dolayısıyla her türlü mevzi kaybını başta Kürtler ve emekçiler olmak üzere memleketin mağdurlarıyla püskürtmeye çalışan bir iktidar karşısındayız. Son seçim bize gösterdi ki bütün bu saldırılara rağmen, büyükşehirler olmak üzere ve kayyum atanmış Kürt illerinde iktidarını sürdürebilme olanaklarını iyice imkansızlaştığı bir noktaya gelindiği görünmekte ”dedi.

Son seçimlerde muhalefetin geliştirdiği taktiğe değinen Aydın, iktidarın elindeki sınırsız güç olanaklarına rağmen, muhalefetin geliştireceği doğru davranışlar çerçevesinde iktidarsızlaşmaya mahkum olduğunu vurguladı.

Devam eden panelde, söz alan diğer konuşmacılarından değindiği ortak nokta, Türkiye’de yenilenecek olan seçimin öncesinde ‘kanlı provokasyonların’ olabileceği kaygısı oldu.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin