Başkonsolusluktan erken seçim açıklaması

TÜRKİYE’DE açıklanan erken seçim bildirisinin ardından harekete geçen yurtdışı temsilcilikleri, seçim için hazırlıklarını tamamlamaya devam ediyor.

TÜRKİYE’DE açıklanan erken seçim bildirisinin ardından harekete geçen yurtdışı temsilcilikleri, seçim için hazırlıklarını tamamlamaya devam ediyor. Seçimler için kısa bir süre olması dolayısıyla konu ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu sosyal medya hesapları üzerinden yurtdışı seçmen kütüğüne kayıt hakkında duyurular yaptı.

Başkonsolosluktan yapılan duyuruda; “Yüksek Seçim Kurulu’nun 26 Nisan 2018 tarihli ve 289 sayılı kararı uyarınca:

-Yurt dışında yaşayan ve seçmen niteliğini taşıyan Türk vatandaşlarının Yurt Dışı Seçmen Kütüğündeki kayıtları, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce www.ysk.gov.tr adresinde 2 Mayıs 2018 Çarşamba günü Türkiye saati ile 08.00’de ilan edilir ve 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü Türkiye saati ile 17.00’de sonlandırılır. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmez.

-İlan süresince vatandaşlar, www.ysk.gov.tr adresindeki “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” sayfasından kütüğe kayıtlı olup olmadıklarını kontrol ederler. https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp

-İlan süresi içinde yurt dışı seçmen kütüğüne yazılacak olan seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışı olduğu halde, Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde ismi bulunmayanlar ile kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen seçmenlerin, askı süresi içinde (2-12 Mayıs) Başkonsolosluğumuza şahsen başvurarak Adres Beyan Formu doldurması gerekmektedir.

– 30 Nisan 2018 tarihi itibariyle posta ile yapılan müracaatlar dikkate alınmaz. Posta ile başvuruda bulunan vatandaşlarımızın şahsen müracaat etmeleri gerektiği hatırlatılır.

-Başkonsolosluğumuz Adres Beyan Formu başvurusu için 30 Nisan 2018 – 12 Mayıs 2018 tarihlerinde, hafta sonu ve “bank holiday” tatili dahil olmak üzere, her gün 09:00-17:00 saatleri arasında açık olacaktır.” açıklamasına yer verildi.

“SEÇİM BÖLGESİ KUZEY LONDRA’YA ALINSIN”

Britanya’daki seçimlerin konsolosluğun önerisi ve YSK’nın kararı doğrultusunda Türkçe konuşan toplumun az yaşadığı bölgelerde yapılmasını eleştiren Kırkısraklılar Derneği, sosyal medya hesapları üzerinden bu konuda hazırladıkları bir dilekçeyi T.C. Londra Başkonsolosluğa iletmeye hazırlandıklarını duyurdu. Dernek tarafından yapılan açıklamada “Seçim bölgesi Kuzey Londra’ya alınsın! Son 3 seçimdir Britanya’daki seçimlerde vatandaşlarımızın büyük bir kısmı Kuzey Londra da yaşıyor olmasına rağmen konsolosluğun önerisi ve YSK’nın kararı doğrultusunda Kensington gibi herkese uzak bir merkezde gerçekleşiyor.

Sadece bu sebepten kaynaklı, yaşlı, hasta ve engelli binlerce vatandaşımız en demokratik hakkını icra edememektedir.

Bu sebepten kaynaklı Britanya’da çalışmalarını sürdüren dernekler ve kitle örgütleri olarak seçimlerin Kuzey Londra’da yapılmasını içeren bir dilekçeyi, vatandaşlarımız ile birlikte 4 Mayıs Cuma günü saat 12’de konsolosluğa ileteceğiz. Katılmak isteyen tüm vatandaşlara duyurulur.” bilgisi paylaşıldı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.