DGB Londra’da Zeytin Dalı’nı protesto etti

Türkiye’nin ‘Zeytin Dalı Harekatı’ adını verdiği Afrin’e yönelik operasyonlar ‘Britanya Demokratik Güç Birliği’nin çağrısı ve sosyal medya üzerinden yürütülen #StopAttackingAfrin hashtagi ile toplanan büyük bir kalabalık ile protesto edildi.

Çeşitli dernek ve yerel platformların da desteği ile 27 Ocak Cumartesi günü saat 13:00’da Londra şehir merkezinde bulunan BBC binası önünde toplanan grup, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile Afrin’de düzenlenen operasyonda Kürt sivil halkının hedef alındığını savundu.

İngiliz hükümetinin de bu savaşa katkıda bulunduğu ve bu cinayetten eşit derecede sorumlu olduğunu iddia eden grup, İngiliz hükümeti ve muhalefetine seslenerek, Türkiye’ye Afrin operasyonunu bir an önce sonlandırması için baskı yapılmasını istedi.

Yağmur yağışına rağmen sloganlar atıp protestolarına devam eden kalabalık grup daha sonra Başbakanlık binasına yürüdü. Başbakanlık konutu önünde de AKP iktidarı ve operasyonlara sessiz kalan İngiliz hükümeti sloganlarla protesto edildi.

Afrin operasyonlarının başladığı günden itibaren Londra’da devam eden protesto ve gösterilerin ilerleyen günlerde Rusya’nın Londra Büyükelçiliği önünde de yapılması planlandığı öğrenildi.

 

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.