2017 yılında neler yaşadık-MAYIS

Mayıs – 2017

– Trafalgar Meydanında düzenlenen 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı, Türkçe konuşan toplumların yoğun katılımı ile gerçekleşti.

– “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” temasını işleyen 2017 Kutlu Doğum programı kapsamında Londra’da büyük bir etkinlik düzenlendi.

– Avrupalı Türk Demokratlar Birliği İngiltere’nin (UETD-UK) yeni başkanı Erdal Yetimova oldu.

– Ünlü sanatçı Nükhet Duru, Britanya Türk Kadınları Derneği’nin 15’inci kuruluş yılında sahne aldı.

– Yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararlarının Türkiye’de doğrudan tanınmasını sağlayan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

– Hornsey Atatürk Okulu halkoyunları ekibi, Almanya’da düzenlenen Avrupa Türk Halk Oyunları yarışmasında birinci oldu.

– Londra’da ilk kez Türkçe Tiyatro Festivali gerçekleştirildi. Festivalde Oktay Kaynarca, Turgay Tanülkü, Levent Ülgen, Yurdaer Okur, Devrim Evin, İnci Türkay, Tuncer Cücenoğlu, Galip Erdal, Jehan Barbur ve Berkant Çelen gibi isimler yer aldı.

– Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 45.yıl dönümünde Türk ve Kürt Dayanışma Merkezi (Day-Mer) tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

– Telif hakkı ödemeden tişört üstüne baskı yapıp, eBay üzerinden satış yapan Türk girişimci 70 bin pounddan fazla para cezasına çarptırıldı.

– Türk çocuk doktoru Ediz Ekrem, 50 binden fazla cinsel içerikli çocuk fotoğrafı bulundurduğu için hapis cezasına çarptırıldı.

– Anadolu Kültürünü uzun yıllardır Londralılara tanıtma sancağını taşıyan Anadolu Kültür Festivali, Birleşik Krallık’ın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırladı.

– Başkonsolos Çınar Ergin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde resmi konutta gençleri ağırladı.

– İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği, 19 Mayısta hem Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını hem de kuruluşunun 20. yılını kutladı.

– Enfield bölgesinde yapılan Belediye Meclisi yerel ara seçimini 2 binden fazla oy alan İşçi Partili Elif Erbil kazandı.

– Manchester‘da bir konser çıkışında gerçekleşen terör saldırısında 22 yaşındaki Türk asıllı Hakan Hett hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin