7. Britanya Alevi Festivali Sheffield’da son buldu

BU yıl 7.si düzenlenen Britanya Alevi Festivali, Sheffield’da yapılan park şenliği ile son buldu.

Alevi kültürü ve öğretileriyle harmanlanan Britanya Alevi Festivali, bu yıl da on binlerce kişiyi bir araya getirdi. Birleşik Krallık’ın farklı bölgelerinde paneller, anma etkinlikleri, park şenlikleri, tiyatro gösterileri ve konserlerle gerçekleşen Festival, 9 Temmuz Pazar günü Sheffield’da düzenlenen park şenliği ile son buldu.

Maraş ve Çorum olayları başta olmak üzere geçmişten günümüze hayatını kaybedenler adına saygı duruşuyla başlayan etkinliğin açılışı Mehmet Yüksel Dedenin gülbanklarıyla gerçekleşti. Gülbankların yakılmasının ardından çocuklar, gençler ve yetişkinlerden oluşan onlarca kişi semaha durdu. Yapılan konuşmaların Muazzam bir ahenkle gerçekleşen semahın ardından konuşmalara geçildi.

Orta Britanya’da binlerce Alevi ve Alevi dostlarını bir araya getiren etkinliğe Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat ve BAF Başkanı İsrafil Erbil de katılarak birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalarda birliğin, inancın, barışın ve demokrasinin önemine vurgular yapıldı. Aynı gün Türkiye’de sona eren Adalet Yürüyüşüne destek amaçlı temsili bir yürüyüş gerçekleşti.

Yürüyüşün ardından sahne alan müzik grupları katılımcıları kah hüzünlendirdi kah da şenlendirdi. Güneşli ve sıcak havaya rağmen katılımcılar omuz omuza vererek halay çekti. Onlarca kişinin katıldığı halaylar, renkli görüntüler oluşturdu.

Birçok sanatçının sahne aldığı etkinlikte Türkiye’nin en iyi ozanlarından Arif Sağ’ın oğlu, Tolga Sağ da sahne aldı. Yaklaşık bir saat süren Tolga Sağ performansının ardından Alevi yetkililer sahnede katılımcılarsa sahne önünde el ele tutuşarak, “Gelin Canlar bir olalım” deyişini okudu.

Britanya’nın dört bir yanından yaklaşık 5 bin ziyaretçi ağırlayan etkinliğe Sheffield’daki Springs Park ev sahipliği yaptı.

Organizede büyük katkısı olan araştırmacı yazar Turan Eser “Etkinliğimiz Pir Sultan Abdal ve Robin Hood’u buluşturdu. Festival içinde yapılan temsili Adalet yürüyüşü ve sloganlarımız Semih ve Nuriye ile dayanışma içinde olduğumuzu anlattı.” dedi.

Festivalde organize eden Alevi kurumları adına konuşan BAF Başkan Yardımcısı İsmail Aslan ise festivallerin ve etkinliklerin gelecek açısından önemli olduğu kadar bugün verilen hak hukuk ve adalet mücadelesinde de önemli rol oynadığını söyledi.

Haberin video ve fotoğrafları aşağıda.

7. Britanya Alevi Festivali – Orta Britanya büyük bir coşkuyla Sheffield'da gerçekleşti. Muhabirimiz Egemen Arkut…

Posted by Londra Gazete on Monday, 10 July 2017

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.