Premier Lig, Amerika Birleşik Devletleri’nde ek bir maç düzenleme planları kapsamında NBC Sports ile görüşmelerini aktif şekilde sürdürüyor.

Bu plan, İngiltere futbolunun denizaşırı ülkelerde gerçekleştirilecek ilk lig maçını içeriyor. NBC Sports’un Satın Alma ve Ortaklıklar Başkanı Jon Miller, kanalın 2013 yılından bu yana Premier Lig yayınlarını üstlendiğini ve gelecek yıllarda bu iş birliğini daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Miller, The Athletic gazetesine yaptığı açıklamada, “Premier Lig ile yaptığımız görüşmelerde onların bizi dinlemeye çok açık ve anlayışlı olduklarını gördüm” ifadelerini kullandı.

Jon Miller, geçen yıl yapılan Premier Lig Yaz Serisi’nden de bahsetti:

Geçen yıl (sezon öncesi) Premier Lig Yaz Serisi yaptık ve altı takım geldi; Fulham, Aston Villa, Newcastle, Chelsea, Brighton & Hove Albion ve Brentford. Amerika’da beş şehirde yedi günde dokuz maç yaptık ve 265.000 taraftar izledi. Harikaydı.

Premier Lig’in daha önce 2008 yılında benzer bir dünya turu planlamış ancak taraftarlar ve medyanın tepkileri nedeniyle bu girişimden vazgeçmişti.

Şimdi, NBC Sports ile yapılan bu yeni görüşmeler, ligin Amerikan izleyicilerle bağlarını daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

AÇIK KAPI BIRAKTILAR

Geçen hafta, Premier Lig’in CEO’su Richard Masters, lig maçlarının yurtdışında düzenlenmesi ihtimaline dair temkinli bir yaklaşım sergiledi.

Masters, bu fikrin kapısının hala ‘aralık’ olduğunu belirtse de şu an için Premier Lig’in ajandasında böyle bir planın yer almadığını ifade etti.

NBC Sports, 2022 yılından itibaren ABD’deki Premier Lig yayın haklarını korumak amacıyla altı yıllık yeni bir sözleşme imzaladı. The Athletic’e göre bu anlaşma, sezon başına 450 milyon dolar değerinde olup, NBC’nin 2012 yılında Premier Lig yayınlarına başladığında imzaladığı ilk sözleşmenin beş katı bir değere sahip.

CITY-ARSENAL MAÇI REKOR KIRDI

NBC, Premier Lig’in en değerli yayın ortaklarından biri olarak kabul ediliyor. Bu ortaklık, lig kulüplerinin finansal gücünü ve gelir potansiyellerini önemli ölçüde artırıyor.

Ayrıca, Premier Lig maçlarının popülaritesi son 16 ay içerisinde ABD’de yeni bir seviyeye ulaştı. Manchester City ve Arsenal arasında mart ayında oynanan maç, İngilizce ve İspanyolca yayın yapan kanallar üzerinden 2.6 milyon izleyici ile rekor kırdı.

SEZON ORTALAMASI 40 MİLYON İZLEYİCİ

Son on bir yıl boyunca, her sezon ortalama olarak 40 milyon izleyici NBC üzerinden Premier Lig maçlarını takip etti.

‘Nielson’ tarafından yürütülen bir araştırma ise, ABD’deki futbolseverlerin yüzde 48’inin artık kendilerine ait favori bir Premier Lig takımı olduğunu gösteriyor.

“KLOPP’UN NE SÖYLEDİĞİNİ DUYMAYI…”

NBC Sports’un Satın Alma ve Ortaklıklar Başkanı Jon Miller, futbolseverlere yönelik hizmetleri genişletme niyetini belirtti.

Miller, futbol menajerleri, dördüncü hakemler, oyuncular ve teknik ekipler arasındaki etkileşimlere dair daha ayrıntılı bilgiler sunmak amacıyla taraftarlara sesli erişim imkanları sağlamak istediklerini ifade etti:

“İzleyiciyi ve taraftarı aksiyona gerçekten yaklaştıran iki şey var: erişim ve ses. Yani ne zaman erişiminizi artırabilir ve yıldızlarınızı geliştirebilirseniz, bu harika bir şey. İnsanlar Jurgen Klopp’un takımına ne söylediğini ya da saha kenarında ne konuştuğunu duymayı seviyor.”

“Buna karşı bazı korumalar olması gerektiğinin farkındayız. Ancak bu tür konularda sınırları zorlamaya devam edeceğimizi düşünüyoruz. Premier Lig de bu konuda duyarlı. Onlara fikirlerle gittiğimizde gerçekten çok iyiler. Premier Lig’e neyin iyi bir ürün olduğunu söylemeye çalışmak bana düşmez. Onların ürünleri muhteşem.”

“BEYİN FIRTINASI YAPIYORUZ”

“Ancak NFL ve golfte yaptığımız gibi, ortaklarımızla sürekli konuşuyor ve izleyici kitlemizi büyütmeye çalışmak için oyunları daha iyi ve daha çekici hale getirmek için yapabileceğimiz şeyler üzerine beyin fırtınası yapıyoruz.”