Kraliçe, hükümet programını açıkladı

queen_kapak-1İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, dün (9 Mayıs Çarşamba) yaptığı konuşmayla koalisyon hükümetinin bir yıllık programını açıkladı.

Kraliçe, yeni yasama yılının açılışı dolayısıyla Lordlar Kamarası’nda yaptığı konuşmada hükümetin yasama programının ekonomik büyüme, adalet ve anayasal reforma odaklandığını kaydetti.

Hükümetin önceliğinin, bütçe açığını azaltmak ve ekonomik istikrarı sağlamak olduğunu ifade eden Kraliçe, girişimcileri desteklemek için rekabet yasasında reform yapılacağını kaydetti.

Finans sektörü, bankacılık sistemi, yardım kuruluşları, emeklilik sistemi, yargı sistemi, teftiş komisyonu, çocuk ve yaşlı bakımı, seçim sistemi yönetimi gibi konularda da reformlara gidilmesinin planlandığını belirten Kraliçe 2. Elizabeth, Lordlar Kamarası’nın yapısının reformu için de yasa tasarısı hazırlanacağını belirtti.

İngiltere Kraliçesi, ayrıca hükümetin, organize suçlarla mücadele ve sınır güvenliği için Ulusal Suç Ajansı (NCA) oluşturulması için yasa tasarısı hazırlanacağını vurguladı.

İfade özgürlüğü ve iftira yasası reformu için hükümetin yeni yasa taslağı önerileri olacağını belirten Kraliçe, ayrıca istihbarat ajanslarının reformu için de yeni yasaların çıkarılacağını söyledi.

İngiliz hükümetinin güvenli ve istikrarlı bir Afganistan için, İran dahil dünya genelinde nükleer silahların yayılması tehdidini önlemek için destek vermeye devam edeceğini belirten Kraliçe 2. Elizabeth, “Hükümetim, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da, siyasi ve ekonomik özgürlüğün yaygınlaştırmasına destek verecektir” şeklinde konuştu.

GELECEK YIL G8’IN BAŞKANI

Gelişmekte olan ülkelerle İngiliz hükümetinin stratejik ortaklıklar oluşturmaya devam edeceğini vurgulayan Kraliçe, avro bölgesinde bulunmayan İngiltere’nin, bu bölgedeki borç krizinin dışında yer almaya devam edeceğini kaydetti. İngiltere Kraliçesi ayrıca, ülkesinin gelecek yıl G8’in başkanlığını yürüteceğine de dikkati çekti.

Kraliçe, konuşmasının sonunda Olimpiyat Oyunları için dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilerin bu yaz Londra’da ağırlanacağını söyledi.

İngiliz Parlamentosu’nda son yasama yılının açılışı, 25 Mayıs 2010 tarihinde, genel seçimin hemen ardından yapılmıştı.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.