Kutlu Doğum Haftası coşkuyla kutlandı

Kutlu Doğum haftası
Müslüman kökenli polis komutanı Mak Chishty’ye plaketini program direktörü Yusuf Kar (solda), takdim etti.
Londra’da, Kutlu Doğum Haftası büyük bir coşkuyla kutlandı. Anadolu Müslümanları Derneği (AMD) tarafından Hackney Empire Salonu’nda düzenlenen kutlama 1.200’ü aşkın katılımla gerçekleşti.

Yabancı davetliler arasında İngiliz milletvekilleri Diane Abbott, Meg Hillier ve Metropolitan Polisi, merkez bürosunun (New Scotland Yard) Müslüman kökenli polis komutanı Mak Chishty yer aldı. Program direktörü Yusuf Kar, yabancı konuklara konuşmaları ardından birer plaket takdim etti. Etkinlikler çerçevesinde 500 adet gül dağıtıldı.

Düzenlenen programın ardından yapılan kermeste, bayanlar tarafından yapılan ev yapımı yemekler beğeniye sunuldu.

MÜSLÜMANLA TERÖRİST AYNI DEĞİL

Sunuculuğunu, ünlü oyuncu Reha Yeprem’in yaptığı etkinliğin program konuğu tarihçi-yazar Talha Uğurluel’di. Uğurluel, Medine tarihini konuklarla paylaştı.

Toplumlardan Sorumlu Emniyet Amiri Mak Chishty, konuşmasında Fransa’daki olaylara değindi. Müslüman bir aileden Birmingham’da doğan Chishty, şunları söyledi; “Bir yandan Musevi halkın bizzat Paris’te yaşadığı tehditler çok dehşet verici. Aynı derecede kendim bir Müslüman olarak biliyorumki, toplumlar arasında korku hakim.

Kutlu Doğum haftası
İngiliz milletvekili Diane Abbott’a, plaketini program direktörü Yusuf Kar (sağda), verdi.

“Çünkü herkes gerçek bir Müslümanla, terörist arasındaki farkı anlayamıyor. Müslümanlar terörist değildir. Biz terörist değiliz.

“Peygamber efendimiz bize oldukça dikkate değer bir örnek göstermiştir. O da beceri, sabır, münazara gücü. Bütün dünyaya örnek oluyoruz. Bu sebeple nasıl terörist olabiliriz?”

Kutlu Doğum haftası
Etkinlikte, Mevlana Cami kız öğrencileri ilahiler okudu

DİNLERARASI DİYALOG OLMALI

Ülkeler ve dinlerarası daha fazla diyalog olursa savaşların da azalacağını söyleyen milletvekili Diane Abbott, “İçinde bulunduğumuz dünyada, toplumda ve ailelerimizde, bilhassa diyalog yoluyla birbirimizden öğrenmenin, birbirimizle iletişim kurmanın, birbirimize bağlanmanın çok önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

Meg Hillier ise sadece dünyada değil, karşılama, kabul etme ve ayırımcı tavırlara tahammül konusunda Britanya’da bir takım zorluklara şahit olduklarını belirtti. “Birbirimize bağlanarak, toplumlarımızı, inançlarımızı ve geçmişimizi anlamamız çok önemli” diye ekledi.

Kutlu Doğum haftası
Londra’nın doğusunda Hackney Empire Salonu’nda düzenlenen kutlama, 1.200’ü aşkın katılımla gerçekleşti.

Anadolu Müslümanları Derneği’nin slayt gösterisiyle tanıtıldığı kutlamada, Mevlana Cami kız öğrencileri, öğretmen Nuray Bektaş yönetiminde ilahiler okudu. Mevlana Camii hocası Fatih Çiçek’in Kuran Tilavetiyle devam etti.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.