Irkçı katile ömür boyu

irkci cinayet hapis29 Nisan’da Birmingham’da işlenen bir cinayetin faili olan Ukrayna’lı ırkçı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.. 82 yaşındaki Asyalı Müslüman Mohammed Saleem’i camiden evine dönerken bıçaklayarak öldürdüğünü itiraf eden Pavlo Lapshyn isimli zanlı en az 40 yıl içerde kalacak.

Old Bailey Mahkemesi’nde görülen davada cinayeti ırkçı motivasyonla işlediğini bir kez daha itiraf eden 25 yaşındaki Pavlo Lapshyn sorgusunda cinayet ve diğer eylemleri ırkçı nedenlerle işlediğini; eylemleri ile beyazlar ile diğer etnik azınlıklar arasındaki tansiyonu arttırmayı hedeflediğini de anlatmıştı. Bazı camilerin etrafına patlayıcılar koyduğunu da söyleyen Lapshyn’in bilgisayarında aşırı sağ içerikli dokümanlar ve Birmingham’da kimyasal madde tedarikçilerini araştırdığına dair kanıtlar bulunmuştu.

Nisan ayında bir mühendislik firmasının iş vizesi yarışmasını kazanarak Birmingham’a gelen Lapshyn’in geldikten sadece 5 gün sonra söz konusu cinayeti işlediği, daha sonrasında Walsall, Wolverhampton ve Tipton bölgelerinde bulunan camilerin yakınlarına patlayıcılar yerleştirdiği ortaya çıktı. Evinde bomba yapmak için kullanılan kimyasal maddeler bulunan Lapshyn’in daha fazla saldırı yapmayı planladığı da belirlendi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin