Enfield’de kira ücretleri cep yakıyor

İNGİLTERE’NİN başkenti Londra’da konut fiyatlarının ve özellikle ev kiralarının son yıllarda hızla yükselmesi tüketicinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

 İNGİLTERE’NİN başkenti Londra’da konut fiyatlarının ve özellikle ev kiralarının son yıllarda hızla yükselmesi tüketicinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

Özellikle Avrupa’nın eğitim ve çalışmak için en çok tercih edilen şehirleri arasında yer alan İngiltere başkenti Londra, kira fiyatlarının son yıllarda hızla artması ise cep yakıyor.

Shelter ismindeki konut yardım kuruluşu, Enfield bölgesi hakkında yaptığı araştırmadan elde ettiği verilere göre, Enfield bölgesinde ev kira ücretlerleri hızla artarken, insanların maaşları ise sabit kalıyor.

UYGUN FİYATLI EV ÇAĞRISI

Shelter’den elde edilen veriler, İngiltere genelinde kira oranlarının 2011’den bu yana hane halkı gelirlerinden önemli ölçüde daha fazla arttığını göstermekte. Konut yardım kuruluşu, makul kiralık evler için artan ihtiyacı karşılamak için Hükümet’e daha uygun fiyatlı evler inşa etmesi için çağrıda bulundu.

Konut yardım kuruluşunun yaptığı açıklamaya göre, Enfield bölgesinde iki yatak odalı bir evin ortalama kira maliyetinin 2011 ve 2017 arasında yüzde 24,6 arttığını belirtti. Öte yandan hane geliri sadece yüzde 0,9 bir oranla arttı.

2017-2018 mali yılında, Enfield bölgesinde iki yatak odalı bir evin ortama aylık kira ücret 1303 pound olarak belirtildi.

Son yıllarda Londra’da arttan konut kira ücretleri halkın kanayan yarası olmaya devam ediyor.

Shelter, hükümete kira konusu için yeni bir plan düzenlemesi için çağrıda bulundu. Özellikle düşük gelirli işlerde çalışanların uygun bir fiyatta ev bulabilmeleri için yeni bir sosyal konut planı hazırlaması için öneride bulundu.

HEDEF KİRA REKABETİNİ AZALTMAK

Özel sektörde kira rekabetini azaltabilmek için Shelter, düşük gelirli işlerde çalışanlara yönelik bir sosyal konut planının önemini vurguladı.

Shelter’in kampanya müdürü Greg Beales yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Özel sektördeki artan kira ücretleri konut piyasasını büyük ölçüde etkiledi ve yine ülke çapında gereken tepkiyi veremedik. Bu nedenden dolayı, hükümet varlıklı konut sahiplerine odaklandı ve bunu yaparken baskı altında kalan kiracılar için yeterince çaba göstermedi.”

KİRACILAR KORUNMALI

Beales, İngiltere’deki bütün partilerin siyasetçilerinin bir araya gelip hızlıca yükselen kiracı sayısını değerlendirmesi ve onları korumak için ellerinden geleni yapması konusunda uyardı.

Ayrıca, Londra’da Barking ve Dagenham bölgesinde kira fiyatlarının %42 gibi yüksek bir oranda arttığını vurguladı. Ortalama maaş ücreti ise sadece %2 oranıyla arttı.

Son on yılda kira bedelleri ciddi bir sorun olmaya devam ederken, özel mülklerden kiralanan ev sayısı %74 attı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.