ABD’den Çin’i öfkelendiren karar: Tayvan’a 1.8 milyar dolarlık silah satışı onaylandı

ABD, Tayvan’a 1,8 milyar dolarlık silah satışını onayladı. Bu adımın, Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören Çin’le ABD arasındaki gerilimi tırmandırabileceği belirtiliyor.

Çin daha önce Tayvan adasını geri almak için askeri güce başvurma seçeneğini dışlamamıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, geçen haftaki açıklamasında Çin’in Tayvan’ı işgal etmeye hazır olduğuna inanmadığını söylemişti. O’Brien bununla birlikte Tayvan’ın gelecek için “gücünü takviye etmesi” gerektiğini belirtmişti.

Tayvan Savunma Bakanlığı yetkilileri ABD’den alınacak silah sistemlerinin “muharebe ve asimetrik savaş kabiliyetlerini artıracağını” söylüyor.

ABD Savunma Bakanlığı anlaşmanın roket rampaları, sensörler ve topçu silahları dahil üç silah sistemini kapsadığını açıkladı. Anlaşma kapsamında Tayvan 135 hassas güdümlü cruise füzesi, hafif seyyar roket rampaları, savaş uçaklarına monte edilebilen hava keşif sensör sistemleri alacak.

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.