Müslüman hamile kadına saldıran kişiye 3 yıl hapis cezası

Avustralya’nın Sydney kentinde, geçen yıl bebek bekleyen Rana Elasmar isimli başörtülü Müslüman kadına saldıran Stipe Lozina 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen yıl başörtülü hamile kadına tekmeli tokatlı saldıran Stipe Lozina bugün video konferans yoluyla hakimin karşısına çıktı.

Hukuki yardımı reddedip mahkemede kendi savunmasını kendi yapmak isteyen Lozina, Avustralya medyasına göre, tutarsız birçok açıklamada bulundu.

Hakimin, şizofreni teşhisi konduğunu ve “akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele ettiğini‘ belirttiği Lozina, ırkçı sözler sarf ettikten sonra video bağlanıtısının sesi kısıldı.

Islah memuru, kendisine cezasının onsuz verileceğini söylediğinde, Lozina “Umurumda değil‘ dedi.

‘Dini önyargılarla körüklendi’

Duruşmada saldırının ‘dini önyargılarla körüklendiği’ belirtildi. Savcılar, saldırıyı gerçekleştirmeden önce, Lozina’nın masaya yaslanıp, “Siz Müslümanlar annemi mahvettiniz” diye bağırdığını anlattı.

3 yıla hapis cezasına çarptırılan Lozina, 2022 yılında şartlı tahliyeyle serbest bırakılabilir.

‘En 14 kez vurmuş’

Avustralya’da ciddi tepkilere neden olan olayın görüntülerinde, saldırganın diğer müşteriler onu uzaklaştırmadan en az 14 kez hamile kadına vurduğu görülüyor.

Görüntüleri ‘belirgin bir şekilde hasta’ bir adamın, ‘kötü ve üzücü’ bir saldırısı’ diye nitelendiren Hakim Christopher Craigie, “Bu saldırı hem kurbana hem de doğmamış bebeğe ciddi zarar verme potansiyeline sahipti” dedi.

Hafif yaralanmayla saldırıyı atlatıp erkek çocuk doğuran Elasmar’ın o zamandan beri kalıcı bir travmadan mustarip olduğu, kamuya açık alanlara çıkmaktan korktuğu belirtildi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.