Putin Şam’da Esad’la Emevi Camii’ni ziyaret etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye gezisi öncesi Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bu yana ilk kez Şam’a gitti. Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la birlikte Emevi Camii’ni ve Rum Ortodoks kiliselerinden Meryemiye Katedrali’ni ziyaret etti.

Vladimir Putin’le Beşar Esad arasındaki ikili görüşme ise Şam’da Rus güçlerinin bulunduğunu karargahta yapıldı.

Putin için karargahta resmi karşılama töreni düzenlendi.

İki lider, burada görev yapan Rus kuvvetlerine tebriklerini iletti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov çeşitli haber ajanslarına yaptığı açıklamada Putin’in, Suriye devletinin yeniden inşası ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması yolunda çok büyük mesafe kat edildiğini vurguladığını söyledi.

Dmitry Peskov, “Putin Şam sokaklarında, barışın nasıl tesis edildiğini kendi gözleriyle gördü” dedi.

Peskov, Esad’ın, Rusya’ya ülkesine desteği için teşekkür ettiğini; Putin’in ve Rus halkının Noelini kutladığını söyledi. Ortodoks Hristiyanlar Noel’i 7 Ocak’ta kutluyor.

İki liderin Suriye’deki askeri durumu ve ABD’nin İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’yi öldürmesini de kapsamlı şekilde değerlendirdikleri açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad

Suriye’de en son 2017’de Hmeymim Hava Üssü’ne gitmişti

Rusya, 2015’te Suriye’deki iç savaşa müdahale etmiş ve Esad yönetimine destek vermişti.

Vladimir Putin, Suriye’yi daha önce en son 2017’de yine Türkiye gezisi öncesi ziyaret etmiş ve Hmeymim Hava Üssü’ne gitmişti.

Salı akşamı İstanbul’a giden Putin, Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte İstanbul’da TürkAkım projesinin açılış törenine katılacak.

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.