Banksy’nin çizdiği ve çalınan Bataclan kapısı İtalya’da bulundu

kapı

İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin, 2015’te Paris’teki Bataclan konser salonuna düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına çizim yaptığı kapı, geçen yıl çalınmasının ardından İtalya’da bulundu.

Banksy saldırıda öldürülen 90 kişinin anısına Haziran 2018’de Bataclan’ın acil çıkış kapısına yas temalı bir çizim yapmıştı.

Banksy’nin çiziminin yer aldığı kapı, Ocak 2019’da maskeli bir grup tarafından yerinden sökülerek çalınmıştı.

Fransız ve İtalyan güvenlik güçlerinin iş birliğiyle yürüttüğü operasyon sonucunda çalınan kapı önceki gün İtalya’nın Abruzzo bölgesinde bir çiftlik evinde bulundu.

Teramo kentine bağlı Sant’Omero kasabası yakınlarındaki çiftlik evinde bulunan kapı bugün bir basın toplantısında teşhir edildi.

Yerel basındaki haberlere göre Banksy’nin çizimini taşıyan kapı, çiftlik evinin tavan arasında bulundu.

Güvenlik güçleri, olayla ilgili soruşturma halen devam ettiği için detaylı bir açıklama yapmadı.

Banksy’nin çizimini taşıyan kapı çalındığında Bataclan tarafından yapılan açıklamada, “Bugün derin bir öfkeyle doluyuz. Banksy’nin hafıza sembolü olan ve herkese – yerel halka, Parislilere, dünya vatandaşlarına – ait olan eseri bizden çalındı” denilmişti.

Kimliğini gizli tutulan Banksy’nin eserleri son yıllarda açık artırmada yüksek meblağlara alıcı buluyor.

Son olarak Ekim ayında Londra’da yapılan bir açık artırmada, sanatçının İngiliz Avam Kamarası üyelerini şempanze olarak resmettiği eseri 9,9 milyon sterline satılmıştı.

2018’de de “Kırmızı Balonlu Kız” eseri 1 milyon sterline satılmış, satışın hemen ardından içerisine gizlenmiş kağıt öğütücüyle kendini imha etmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.