1946’da İngiltere’den Anıtkabir’e 250 ağaç hediye edildi

TÜRKİYE’NİN başkenti Ankara’da bulunan Anıtkabir'in inşaatı devam ederken toprak kaymasını önlemek ve çevresinde yeşil bir kuşak oluşturmak amacıyla yapılan ağaçlandırma çalışmalarında, aralarında İngiltere’nin de bulunduğu 24 ülke Anıtkabir’e fidan gönderdi.

TÜRKİYE’NİN başkenti Ankara’da bulunan Anıtkabir’in inşaatı devam ederken toprak kaymasını önlemek ve çevresinde yeşil bir kuşak oluşturmak amacıyla yapılan ağaçlandırma çalışmalarında, aralarında İngiltere’nin de bulunduğu 24 ülke Anıtkabir’e fidan gönderdi. Yapılan araştırmaya göre 1946’da Anıtkabir’e İngiltere’den 50 kiraz, 50 porsuk, 100 karaçam, 50 meşe gönderildi.

1946 yılında Atatürk’ün ”Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” özdeyişinden yola çıkılarak oluşturulması planlanan Uluslararası Barış Parkı’na 24 ülkeden yüzlerce ağaç hediye edildi. Parkta bulunan ağaçlar ise şu anda muhteşem bir ormana dönüştü.

57 yıl önce İngiltere’nin de katıldığı ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Anıtkabir’e Kıbrıs’ın da aralarında bulunduğu, ABD, Almanya, Fransa, İsrail, Yunanistan olmak üzere 24 ülkeden çeşitli türlerde fidanlar hediye edildi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.