Londra Nelson Mandela’ya ağlıyor

mandela 1

Londra’nın Parlamento meydanındaki Mandela heykeli ve Trafalgar meydanında bulunan Güney Afrika binası ellerinde çiçeklerle gelen Londralıların akınına uğruyor.

Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı ve özgürlük mücadelesinin en önemli isimlerinin başında gelen Nelson Mandela’nın ölümü dünyayı yasa boğdu.  Güney Afrika 95 yaşında hayata veda eden Mandela için gözyaşı dökerken ABD’den Rusya’ya dünyanın bir çok ülkesinde anma törenleri düzenleniyor. Dünya liderleri yayınladıkları mesajlarla başsağlığı dileklerini ve üzüntülerini ifade ediyor.

mandela british press

Mandela’nın ölümü ülkesinin ardından belki de en çok İngiltere’de üzüntü yarattı. İngiltere Başbakanı David Cameron yayınladığı mesajda “Dünyadan büyük bir ışık geçti,  onunla bir kez tanışabildim, hayatımın en onur verici günlerinden birisiydi Kalbim ailesi ve ulusu ile birlikte” derken Başbakanlık konuşutunun bulunduğu Downing Street’te bulunan bayraklar, Cameron’un talimatı ile yarıya indirildi.

İngiltere Başbakanı Cameron Mandela için başsağlığı ilanı yayınladı.
İngiltere Başbakanı Cameron Mandela için başsağlığı ilanı yayınladı.

Mandela için aralarında “Çağımızın kahramanını kaybettik” diyen İşçi Partisi Lideri Ed Miliband’ın da bulunduğu bütün siyasiler başsağlığı mesajları yayınladılar. Londra’nın çeşitli

Güney Afrika’daki ırkçı beyaz rejime karşı yürüttüğü mücadele nedeniyle hayatının 27 yılını cezaevinde geçiren Mandela, ülkesine 5 yıl devlet başkanı olarak hizmet etmişti.

mandela

mandela royal festival hall

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin