Federasyon İslami kanalda konuştu

islamchannellogo1İngiltere merkezli İslam Channel TV’de yayınlanan ‘The World This Week’ Programı’nda Fransa Parlamentosu’nda kabul edilen sözde ‘‘Ermeni soykırımını reddetmeyi’’ suç kabul eden  yasa tasarısı ve Ermeni sorunu tartışıldı.

Phil Rees’in sunduğu programda İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu’nu (İTDF) Levent Hassan temsil etti.  Programın diğer konuşmacıları Chatham House’dan Türkiye Analisti Fadi Hakura ve Ermeni toplumunu temsilen Dr Onnik Avakian oldu.

İTDF Dış İşleri Danışmanı Levent Hassan programda Türk Hükümeti’nin 1915 olaylarını araştırmak üzere ortak bir tarih komisyonu kurulması için Ermenistan’a defalarca çağrıda bulunduğunu fakat Ermenistan’ın buna yanaşmadığını hatırlatarak “Türkler 1915 olayları konusunda gerçeğin ortaya çıkarılmasını istiyor. Bu amaçla Türkiye arşivlerini uluslararası tarihçilerin incelemelerine açtı, fakat Ermenistan’ın arşivleri hala kapalı” dedi.

İTDF temsilcisi Levent Hassan, Fransa’da yasalaştırılmak istenen tasarıya atıfta bulunarak “Yasa onaylanırsa bu konuda bir programı Fransa’da gerçekleştirmemiz halinde bir yıl hapis ve 45 bin avro para cezası ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

Britanya Ermeni Toplumu ve Kilisesi Konseyi adına programa katılan Dr Avakian, Ermeni Diasporası’nın 1915 olaylarının ‘soykırım’ olduğu konusunda iddialarını tekrarlayarak “Ermenistan ekonomik ve politik açıdan zor durumda olduğu için Türkiye ile anlaşmaya çalışıyor olabilir” dedi.

İngiltere Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House’unTürkiye Analisti Fadi Hakura, Türk hükümetinin geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğu bir kanunla azınlıklara ait vakıf mallarının devrini sağladığını , Ermeni sorununun Türkiye’de eskiye oranla daha geniş anlamda tartışılabildiğini söyledi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin