Irkçı saldırılara bir tepki de Day-Mer’den geldi: Irkçılık en büyük virüstür

Amerika’da polisin diziyle boynuna basarak bir kişinin ölümüne sebep olmasının ardından başlayan protesto gösterileri devam ederken, ırkçılığa karşı okyanus aşırı protestolar ve kınama mesajları yayımlanıyor.

Siyahi George Floyd’un beyaz bir Amerikan polis tarafından canice öldürülmesine bir tepki de Türk ve Kürt Toplum Dayanışma Merkezi (Day-Mer)’den geldi.

“Irkçılık en büyük virüstür” başlığıyla yayımlanan bildiride, İngiltere’de de ırkçı saldırıların arttığına dikkat çekildi. Day-Mer tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Irkçılık en büyük virüstür!

ABD’de, 25 Mayıs günü polis, dakikalarca diziyle boğazına çöktüğü George Floyd’u bir çok insanın gözü önünde boğarak öldürdü. “Nefes alamıyorum” diye yalvaran ve polise karşı herhangi bir direnme dahi göstermeyen Floyd’ın öldürülmesi ülkede büyük tepkilere neden oldu.

Siyahlara karşı silah kullanmada ve öldürmede hiç tereddüt etmeyen ABD polisi, daha önce de çok sayıda siyah genci sokak ortasında ve gözaltında katletti. Bu cinayetleri işleyen polislerin cezalandırılmaması, polis teşkilatlarının içinde ve ABD hükümetlerinde var olan ırkçılığın boyutunu gözler önüne seriyor. George Floyd’ı öldüren polis önce korunmaya çalışıldı. Halkın tepkisi sonucu önce sadece görevden alınmakla yetinenler sonrasında tutuklamaya mecbur kaldılar. Halk tepki göstermezse, o polis hala ABD iktidarı tarafından korunacak ve görevde kalması sağlanacaktı.

ABD’nin hemen hemen tüm eyaletlerinde halk sokaklara çıktı. Koronavirüsün en çok etkili olduğu ülke olmasına rağmen halkın öfkesi sokaklara taştı. Irkçılığa ve saldırganlığa karşı büyük protestoların olduğu ülkenin bir çok eyaletinde olağanüstü hal ilan edildi.

Yaşadığımız ülke İngiltere’de de benzer saldırılar ve ırkçılık artıyor. Bugüne kadar gözaltına alınarak öldürülen binden fazla kişinin katili olan polislerden hiç biri ceza almadı. Bu da İngiltere hükümetinin ve yargı sisteminin ne kadar ırkçı olduğunu göstermektedir.

Irkçılığın son kurbanı George Floyd için adalet talep edenlerle dayanışmak için İngiltere’de de ırkçılık çeşitli eylemlerle protesto ediliyor. Koronavirüs nedeniyle fiziksel mesafeler de korunarak eylemler organize ediliyor. Biz de DAY-MER olarak bu eylemlerde yerimizi alacağız.

Koronavirüsten daha tehlikeli olan ırkçılığa karşı tepkilerimizi ortaklaştırmak için DAY-MER’in çağrılarına kulak verelim. Irkçılığa karşı ortak ve örgütlü tepkilerimizi gösterelim.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.