Londra’da Küçük ve Denktaş için Mevlid

Londra’da Limasollular Derneği tarafından her yıl geleneksel bir şekilde yapılan anma etkinliğinde, özellikle Kıbrıslı Türkler için büyük önem taşıyan Dr. Fazıl Küçük ve Av. Rauf R. Denktaş anısına, ölüm yıldönümleri nedeniyle mevlid okutulacak.

Limasollular Derneği UK ve Kıbrıslı Londra Türk İslam Vakfı’nın tertiplemiş olduğu gece de aynı zamanda KKTC’de şehit düşmüş şehitler ve gaziler de şükranla anılacak.

17 Ocak 2018 Çarşamba günü Cyprus Garden’da Saat 19:00 – 21:00 arasında gerçekleşecek mevlid okumasına, Limasollular Derneği Başkanı Arife Retvan ve Kıbrıs Londra Türk İslam Vakfı Başkanı Tevfik R. Zekai tüm halkımızı bu önemli anma gecesine davet etti.

Bu geceye katılacaklar ve bilgi almak isteyenler, 07713160684 ve 07432289242 numaralı telefonları arayabilirler.

 

 

FAZIL KÜÇÜK KİMDİR?

Dr. Fazıl Küçük 1906 tarihinde Lefkoşa kazasına bağlı Ortaköy’de dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlayan Küçük, üniversite eğitimini İsviçre’de tamamladıktan sonra Kıbrıs’a döndü. Dr. Küçük 1931 yılında Rumların isyanı ardından ara verilen belediye seçimlerini 1943’te muhaliflerine karşı büyük bir zaferle kazandı. Adada başlayan Rum saldırıları ardından 1955 yılında Türkiye, Yunanistan ve İngiltere Dışişleri Bakanları arasında yapılan üçlü konferansı izlemek üzere, Londra’ya geldi. Burada Kıbrıslı Türkler tarafından Trafalgar Meydanında düzenlenen büyük mitingde bir de konuşma yaptı. Kıbrıs Türk halkı 1959’da Küçük’ü rakipsiz olarak Kıbrıs’ın ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçti. 1967 tarihinde kurulan Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi’nde başkanlığa getirilen Küçük, 1973 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcılığından ayrılarak, yerini Rauf R. Denktaş’a bıraktı.

 

RAUF R. DENKTAŞ KİMDİR?

1924’te Kıbrıs’ın Baf Kasabasında dünyaya gelen Rauf Raif Denktaş, Lefkoşa İngiliz Okulundan mezun olup, İngiltere’de hukuk okuduktan sonra 1947 yılında Kıbrıs’a dönmüştür. Türk halkının İngilizler tarafından gasp edildiği konularında Dr. Fazıl Küçük ile ortak çalışmaya giren Denktaş, 1958’de büyük ölçüde artan EOKA saldırıları karşısında Türk Mukavemetinin etkili şekilde görev yapmasını sağlar. 1959’da Zürih Anlaşması’nın hazırlanmasında Rauf Denktaş’ın perde arkasında etkin rolü olmuştur. 1974 Kıbrıs Harekatı’nın ardından 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanı ile devlet ve meclis başkanı görevlerini yürüten Denktaş, anayasa uyarınca 1976’da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı olan Denktaş, 2005’te görevi Mehmet Ali Talat’a devretti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.