15 Temmuz Elçilik’te anıldı

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin birinci senesi sebebiyle Londra’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği’nde bir basın açıklaması gerçekleşti.

Londra’da bulunan yerel ve ulusal basın ile buluşan Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’nin içine girdiği süreci irdelerken, Türkiye’nin darbe girişiminden bir sene sonraki durumu hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

 “15 TEMMUZ BİLİNDİK BİR DARBE GİRİŞİMİ DEĞİLDİ”

Konuşmasında 15 Temmuz’un Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yerini alan bilindik bir darbe girişimi olmadığını belirten Bilgiç, şunları söyledi:

“Kendisini ‘Evrenin İmamı’ olarak gören Fethullah Gülen’in takipçileri tarafından gerçekleştirilen, savaş uçakları ve tanklarla İstanbul ve Ankara’da terör estiren bu girişim ile karşılaştığımızda, bunun ordu tarafından yapılan bir darbeden daha fazlası olduğunu gördük.

“15 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti demokrasisi açısından büyük bir sınavdı – tüm siyasi partiler, ordunun enfekte olmamış kısmı ve polis bu girişimin karşısında durdu. Ancak halkın gücü, o gece takdire şayan bir potansiyelle darbe girişiminin önüne geçilmesini sağladı.”

FETÖ’nün yıllar boyu süren ve devlet makamlarına sızan etkisini de ele alan Bilgiç, böylesine bir darbe girişimi sınavını Türkiye’nin başarıyla geçtiğini belirtti. FETÖ üyeleri tarafından “Bylock” adı verilen özel bir şifreli iletişim sisteminin de hükümet otoriteleri tarafından ele geçirildiğini belirten Bilgiç, darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz 2016 gecesinden beri tüm okların her zaman FETÖ’yü gösterdiğini belirtti. Konuşmasının sonunda Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki güçlü bağa da değinen Bilgiç, darbe girişimi sonrası Birleşik Krallığa Türkiye’nin yanında durduğu için teşekkür etti.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin