Aleviler Grenfell kurbanı ve mağdurlarının yanında

Geçtiğimiz hafta Grenfell binasında çıkan yangında hayatını kaybeden kişiler için, dün (Perşembe) yerel sivil toplum kuruluşları tarafından ortaklaşa düzenlenen bir anma günü gerçekleşti.

Yerel birçok dini ve inanç kuruluşlarının da destek verdiği anma töreninde, Grenfell binasının trajedisi tekrardan hatırlanırken, yapılan her konuşmada yaşanılan acı olayın Britanya tarihinde her zaman üzüntüyle hatırlanacağını vurguladı.

Yapılan konuşmalarda Londra’nın batısında Kuzey Kensington semtindeki bir sosyal konutta çıkan yangını “yürek parçalayıcı” olarak nitelendiren konuşmacılar, tek bir yürekle Grenfell gibi bir trajedinin tekrardan yaşanmaması için tek elden mücadele verilmesi gerektiğini belirttiler.

BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU: “GRENFELL’İN YANINDAYIZ”

Grenfell yangını adına konuşma yapan bir diğer organizasyon olan Britanya Alevi Federasyonu da, yangında hayatını kaybedenleri andı. BAF Başkanı İsrafil Erbil, konuşmasında şunları söyledi:

“Korkunç ve yürek parçalayıcı bu yangında hayatını kaybedenlerin hala çığlıklarını duyuyoruz; barış ve adalet için haykırıyorlar – bizler Aleviler olarak Grenfell’de hayatını kaybedenlere rahmet diliyoruz.”

Ali Dereli Dede ise, yaptığı konuşmada Grenfell’de hayatını kaybedenler için dua okudu.

BAF, sonradan yaptığı yazılı bir açıklamada şunları söyledi:

“Londra merkezde Grenfell Tower yangının ardında bıraktığı karanlık felaketin adresi kül olmuş binanın önündeydik.

“Dinmeyen acının ve kurbanların “Adalet istiyoruz” çığlığına dayanışma duygumuzu ve sevgimizi sunmaya gittik. Britanya Alevi Federasyonu dedesi ve yöneticileri ile Gülbang okuduk ve saygı duruşunda bulunduk.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.