Türkiye’li Tır şoförüne kaçakçılıktan 5 yıl hapis

İngiltere ve Hollanda’da yapılan operasyonlarda ele geçirilen 4 kişi hapis cezasına 18.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
İngiltere ve Hollanda’da yapılan operasyonlarda ele geçirilen 4 kişi hapis cezasına 18.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hull kentinde oto yıkama işletmesi bulunan Ali Mohammed Raza isimli zanlı, insan kaçakçılığı yaptığı gerekçesi ile 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 38 yaşındaki Raza’nın lideri olduğu belirtilen şebekenin, 5 kaçak göçmeni İngiltere’ye yasadışı yollardan getirmeye çalıştığı belirlendi.

İngiliz polisinin Hollanda polisi ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir operasyon sonucu ele geçirilen şebekede Emrullah Tozsu isimli bir Türkiye’linin de yer aldığı açıklandı. Operasyonda Zara’nın, kendilerini TIR şoförü olarak tanıtan polislere 4’ü kadın 5 kaçağın ülkeye sokulması için para teklif ettiği kaydedildi. Hollanda polisinin, İngiliz polisinin Zara’yı tutukladığı gün eş zamanlı olarak yaptığı operasyonda 35 yaşındaki Emrullah Tozsu ve 25 yaşındaki Arras Monsar-Chafik’i de tutukladığı bildirildi.

Londra’da yaşayan ve Enfield adresine kayıtlı olduğu belirlenen Tozsu’nun, kendisi gibi TIR şoförü olan Monsar-Chafik ile sürekli irtibat halinde olduğu ve kaçak göçmenlerden bahsederken ‘kırmızı marlboro’ şifrelerini kullandıkları belirtildi. Suriye’li oldukları sanılan kaçak göçmenlerin Türkiye’den yola çıktıkları ve Arnavutluk, İtalya, Fransa ve Belçika üzerinden Hollanda’ya sokuldukları belirlendi.

Mahkemede yargılanan Tozsu 5 yıl ve Monsar-Chafik ise 4 yıl hapis cezasına çarptırılırken, bir diğer zanlı olan  Abdulkarim Helmand da 28 ayla cezalandırıldı.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin