Londra Olimpiyatları: Sendikanın grev tehdidine kınama

Londra Gazete eski logoİngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Londra 2012 Olimpiyat oyunları sırasında greve gidebilecekleri konusunda uyaran ülkenin en büyük sendikasını kınadı.

Unite sendikasının lideri Len McCluskey, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, kesintilere karşı yapacakları grevleri 2012 Olimpiyatlarına denk getirebileceklerini söylemişti.

Clegg ise dünyanın en büyük etkinliklerinden birini aksatma fikrinin kendisini “dehşete düşürdüğünü” söyledi.

Ancak BBC’ye bilgi veren sendika kaynakları, Olimpiyat Oyunları sırasında grev yapma gibi bir planlarını olmadığını söyledi.

McCluskey, Guardian gazetesine, “Kamu sektörü işçilerine yapılan saldırılar o kadar derin ve ideolojik ki, bu sırada Londra’da sanki her şey hoşve güzelmişgibi Olimpiyat Oyunları düzenlenmesi fikri düşünülemez” dedi.

Sendikaların ve toplumun geri kalanının protesto düzenlemek için her türlü hakkı olduğunu savunan McCluskey, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Yasası gibi saldırıların çok ciddi saldırılar olduğunu kaydetti.

‘MÜZAKERE TAKTİğİGİZLİOLMALI’

Ancak muhalefetteki İşçi Partisi’nin gölge Olimpiyat Bakan Yardımcısı Tessa Jowel, oyunlara katılan hiçbir atletin ya da ziyaretçinin, oyunların aksaması fikrine sempatiyle yaklaşmayacağını söyledi.

Jowel, “Eğer sendikalar bu uyarı ile müzakere yürütmeye çalışıyorlarsa, bunu kamuoyu önünde değil, özel olarak yapmalılar” da dedi.

Londra 2012 olimpiyat oyunlarında ilk spor müsabakaları 25 Temmuz’da, resmi açılıştan iki gün önce Cardiff, Glasgow ve Coventry kentlerindeki kadınlar futbol karşılaşmaları olacak.

Açılıştöreni, kadınlar futbolundaki grup karşılaşmalarından sonra, 27 Temmuz Cuma günü Türkiye saatiyle 21:30’da Olimpiyat Stadyumu’nda yapılacak.

Bilet almak için, Londra 2012 Oyunları’nın resmi internet sayfasına üye olmak gerekiyor.

26 Nisan’a dek başvurular alınacak. Belli bir sayıdan fazla bilet isteyen sporseverlere, fazla biletler çekilişusulüyle dağıtılacak. Başvuruların kaç biletle sınırlandırılacağı ise önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Bilet fiyatlarıysa müsabakaya göre değişiyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin