British Airways 747’leri emekli ediyor

Dünyanın en büyük jumbo jet operatörü British Airways koronavirüs salgını sonrasında yaşanan kriz durumu nedeniyle ekonomik tedbirler kapsamında B747 filosunu erken emekliye ayıracak.

BA tarafından yapılan açıklamada, salgın sonrasında havacılık endüstrisinin 2019’daki duruma gelmesinin 2023 yılını bulacağı öngörülürken, bu kapsamda B747 filosunun düşük talep nedeniyle daha erken emekliye ayrılacağı belirtildi.

İngiliz havayolunun uçakları ne zaman emekliye ayırmaya başlayacağına dair net bir bilgi henüz verilmezken, normal plana göre uçakların 2024 yılının başlarında kademeli olarak emekliye ayrılması planlanıyordu.

BA filosuna ilk B747 1989 yılında katılırken, son uçak ise 1999 yılında teslim alındı. Şirket filosunun yüzde 10’unu temsil eden 31 adet 747 bulunuyor.

İngiliz taşıyıcı, yeni Airbus A350’ler ve Boeing 787 Dreamliners gibi modern, yakıt açısından daha verimli uçaklarla filo yapılanması içine giriyor.

2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu elde etmeyi amaçlayan şirket, filoda gençleştirme operasyonlarına başladı

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.