Başbakan Johnson salgın sonrası ekonomik iyileşme için 5 milyar sterlinlik altyapı paketi açıkladı

Boris Johnson

Başbakan Boris Johnson, koronavirüs salgını sonrası ekonomik iyileşme için 5 milyar sterlinlik bir paket açıkladı.

Ülkenin geleceği bakımından “hırslı” olmak gerektiğini belirten Johnson, uzun süredir devam eden ekonomik sorunları çözmek için de “bu anın kullanılması” sözü verdi.

‘İnşa, inşa, inşa’ sloganı ile paketi açıklayan Johnson, 5 milyar sterlinin konut, yol, hastane inşaatı ve diğer altyapı harcamaları için kullanılacağını, partisinin seçim bildirgesinde vaat edilen planların da hızlandırılıp yoğunlaştırılacağını kaydetti.

Ana muhalefet İşçi Partisi ve işverenler örgütü CBI, Johnson’ın istihdamın korunması üzerinde yeterince durmadığını ifade etti.

Başbakan, İngiltere’de altyapı projelerinin hızlandırılacağını, yeni okullara, çevre dostu otobüslere ve internet altyapısına yatırım yapılacağını belirtti.

Johnson, 2008 krizi sonrasında uygulanan kemer sıkma politikalarına geri dönülmeyeceğini vurguladı.

Bu planlarla sola kaydığı yönünde Muhafazakar Parti içinde dile getirilen kaygılara cevaben Johnson,” Komünist değilim” dedi.

Ancak 5 milyar sterlinlik paketi “new deal” (yeni sözleşme) adıyla sunan Johnson, ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’in Büyük Buhran’ın ardından 1930’larda aynı adla uygulamaya koyduğu planlardan esinlendiğini ifade etti.

Resmi veriler İngiltere ekonomisinin Nisan ayında yüzde 20’den fazla daralma gösterdiğini ortaya koymuştu.

IMF ise 2020’de İngiltere’de ekonominin yüzde 10 küçüleceği tahmininde bulundu.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.